czwartek, 08 sierpień 2019 13:54

Młodzież niesłysząca w Rzymie [FOTO]

Napisane przez Redakcja
Młodzież niesłysząca w Rzymie [FOTO] Foto facebook ks. Damian Migacz

Duszpasterstwo Niesłyszących Diecezji Tarnowskiej zorganizowało pielgrzymkę do Rzymu dla młodych osób z wadą słuchu.

- Była to wspaniała okazja, nie tylko do integracji, ale także do umocnienia wiary i zwiedzenia świętych miejsc związanych z religią chrześcijańską. Młodzi ludzie niesłyszący mają szczególne potrzeby w edukacji. Poznawane prawdy wiary muszą być ukazane w taki sposób, aby je można niejako dotknąć, zobaczyć i przeżyć. Dlatego, jako katecheta osób z wadą słuchu, postanowiłem przez szereg katechez najpierw przygotować młodych do tej pielgrzymki, wyświetlając prezentacje oraz filmy ukazujące życiorysy św. apostołów, męczenników i papieży - mówi ks. Damian Migacz, Diecezjalny Duszpasterz Niesłyszących w Tarnowie.

Był to wstęp teoretyczny, ale dopiero na pielgrzymce młodzi mogli wejść w istotę i wczuć się w sytuację chrześcijan, którzy pozostawili po sobie dobry ślad w pamięci historii Kościoła oraz wzór życia, z którego można brać przykład.

W programie tygodniowej pielgrzymki była m.in. Msza święta przy grobie św. Marka w Wenecji, a w Rzymie uczestnicy zobaczyli bazylikę Św. Jana na Lateranie, Święte schody, bazylikę Santa Maria Maggiore, Forum Romanum, Koloseum, Łuk Konstantyna, bazylikę Św. Pawła za Murami, kościół Santa Maria in Cosmedin - „Usta Prawdy", Kapitol, Panteon, Plac Wenecki, Zamek Anioła, Fontannę di Trevi, kościół św. Stanisława Kostki. W Watykanie zwiedzili bazylikę i Plac Św. Piotra, uczestniczyli w Mszy Św. przy grobie Św. Jana Pawła II, a także zobaczyli groby papieskie i Ogrody Watykańskie. W programie był też Asyż i Padwa.

- Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobiła audiencja u Ojca Świętego Franciszka, którego mogli spotkać niemalże twarzą w twarz w auli Pawła VI.  Młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w tej pielgrzymce w najbliższej perspektywie, nie będą mieli okazji, ani czasu na takie wyjazdy. Po skończonej edukacji szkolnej zazwyczaj rozpoczynają pracę, potem małżeństwo, dzieci. Świadomy tego, postanowiłem zorganizować tę pielgrzymkę, aby jak najlepiej przygotować tych młodych do dorosłego życia chrześcijańskiego. W czasie pielgrzymki przeżyliśmy prawdziwe rekolekcje, modląc się i rozważając o stylu chrześcijańskiego życia we współczesnych czasach. Niektórzy młodzi nie wyjechaliby na pielgrzymkę z powodów finansowych. Wśród naszych dobroczyńców znalazły się osoby o dobrych sercach, które przekazują swoje pieniądze na Caritas Diecezji Tarnowskiej. Bardzo im wszystkim dziękuję w imieniu młodzieży niesłyszącej oraz ks. dyrektorowi Zbigniewowi Pietruszce. - mówi ks. Damian Migacz.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 sierpień 2019 10:53