wtorek, 10 sierpień 2021 20:26

Trwają rekolekcje powołaniowe dla młodych mężczyzn [ZDJĘCIA]

Napisane przez ks. Marian Kostrzewa / fot. dk. Marcin Natonek
Trwają rekolekcje powołaniowe dla młodych mężczyzn [ZDJĘCIA] fot. dk. Marcin Natonek

W Zakopanem, w seminaryjnej „Willi pod Krzyżem” od poniedziałku trwają rekolekcje dla 14 młodych mężczyzn pod hasłem „Idźcie do Józefa”. Uczestnikom spotkania towarzyszą klerycy WSD w Tarnowie wraz z ojcem duchownym, ks. Tomaszem Rąpałą.

- W tym roku, przewodnią postacią rozważań Słowa Bożego jest Józef Egipski.  W świetle Słowa Bożego chcemy pomóc im w rozeznaniu drogi życia – mówi ks. Tomasz, który podkreśla, że będą w tym dziele pomagać zaproszeni goście.
- Warto wspomnieć, że był już u nas biskup Leszek Leszkiewicz oraz pan Krzysztof z Tarnowa, ze wspólnoty Mężczyzn św. Józefa. W następnych dniach przyjadą również  Rektor WSD w Tarnowie, ks. Jacek Soprych, oraz ks. Sylwester Brzeźny, który jest odpowiedzialny za diecezjalne dzieło powołań, oraz ks. Łukasz Kuczaj - były członek seminaryjnej grupy powołaniowej „SEMERON”, a dziś wikariusz w Marcinkowicach.

Chłopcy przyjechali z różnych stron diecezji. Większość jest jeszcze w szkole średniej, ale niektórzy są już po maturze. Kacper Osika ma lat 21. Jak sam mówi, na rekolekcje przyjeżdża systematycznie.

- Gdy dowiedziałem się o kolejnej edycji, nie mogłem się nie pojawić. Jest to dla mnie szczególny czas żywego spotkania ze Słowem, a także okazja do przeżycia czasu w wyjątkowej, męskiej wspólnocie, która pomaga mi kształtować swoją wiarę „po męsku”.

Duża odpowiedzialność na tego typu rekolekcjach spoczywa na klerykach. Diakon Marcin Natonek z roku VI przypomina, że alumni zajmują się wieloma sprawami, począwszy od strony modlitewnej, a  skończywszy na sprawach organizacyjnych.

- Przygotowujemy konferencje i rozważania, prowadzimy modlitwy, pomagamy w kuchni i służymy na jadalni.  Dbamy o to, aby czas był wypełniony i jak najlepiej wykorzystany. Celem rekolekcji nie jest jedynie modlitwa, ale wspólna integracja, dlatego zorganizowaliśmy tematyczną grę terenową. To był strzał w dziesiątkę, uczestnicy świetnie się bawili! Poza tym oczywiście wędrujemy wspólnie po górach i po prostu jesteśmy razem z uczestnikami, rozmawiamy z nimi i pomagamy im rozeznać jakie plany ma Pan Bóg na ich życie – mówi dk. Marcin.

Rekolekcje będą trwały do czwartku włącznie.

Ostatnio zmieniany sobota, 14 sierpień 2021 09:32