środa, 13 lipiec 2022 10:46

Napisane przez WSD Tarnów
Relacja z pielgrzymki kleryków V i VI roku WSD Tarnów do Ziemi Świętej [ZDJĘCIA] arch. WSD Tarnów
W życiu każdego kleryka tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie jeden z najważniejszych etapów podczas sześcioletniego czasu formacji i nauki, to odbycie pielgrzymki do Ziemi Świętej. W poniedziałkowy wieczór (4.lipca 2022r.) bracia diakoni i bracia z V roku dotarli do Tel Avivu i rozpoczęli swoją pielgrzymkę do miejsc związanych z Ewangelią, z której relacje i zdjęcia publikowali na seminaryjnej stronie FB.

W pierwszym dniu pielgrzymowania alumni dotarli do Ein Kerem, gdzie znajduje się miejsce nawiedzenia św. Elżbiety oraz narodzenia św. Jana Chrzciciela. Tam również modlili się podczas Mszy Świętej.
Następnie udali się na pole pasterzy, gdzie aniołowie zwiastowali pasterzom radosną nowinę o narodzinach Zbawiciela.
Ostatnim punktem wtorkowego dnia była bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

- W kolejnych dniach pielgrzymki do Ziemi Świętej byliśmy w Jerozolimie. Pielgrzymowaliśmy do Bazyliki Grobu Pańskiego, a także dwukrotnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową ulicami Jerozolimy. Ponadto mogliśmy zapoznać się z historią Grobu Pańskiego w nowootwartym muzeum. Dotarliśmy także na Górę Oliwną oraz do ogrodu Getsemani. Doliną Jozafata przeszliśmy do Pałacu Arcykapłana Kajfasza. Eucharystię celebrowaliśmy w Wieczerniku i w Kościele Modlitwy Jezusa w Ogrójcu.

W piątek, podczas naszej pielgrzymki do Ziemi Świętej, udaliśmy się nieco dalej od Jerozolimy. Mogliśmy być w miejscu, gdzie Jezus został ochrzczony w Jordanie. Byliśmy także na Górze Kuszenia Chrystusa oraz zeszliśmy kawałkiem traktu z Jerozolimy do Jerycha, na którym Jezus umiejscowił wydarzenia przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Zobaczyliśmy także Jerycho, najniżej położone miasto świata, a także Pustynię Judzką i Morze Martwe.

Galilea była ostatnim miejscem pielgrzymowania kleryków. Wczesnym niedzielnym porankiem wyruszyliśmy na północ Izraela. Pierwszym miejscem, do którego pielgrzymowaliśmy była Góra Błogosławieństw. Następnie skierowaliśmy się w w stronę Jeziora Galilejskiego, po którym mieliśmy możliwość płynąć barką i rozważać wydarzenia ewangeliczne, jakie miały miejsce w tych okolicach. Następnie skierowaliśmy się w stronę Kafarnaum i domu św. Piotra. Kolejno dotarliśmy do Nazaretu i bazyliki Zwiastowania NMP oraz kościoła św. Józefa.
Pielgrzymkę zakończyliśmy nawiedzając Kanę Galilejską, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a także Górę Karmel oraz Cezareę Nadmorską wraz z Morzem Śródziemnym.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć.
Ostatnio zmieniany piątek, 15 lipiec 2022 10:44