Bp Stanisław Salaterski - biskup pomocniczy

biskup tytularny Tigillava

ur. 5.11.1954, wyśw. 1981, kons. 25.01.2014 r.
pl. Katedralny 3,  33-100 Tarnów
tel. 14-623-07-48

herb bp salaterski bp salaterski

Życiorys

Ks. dr Stanisław Salaterski, syn Eugeniusza i Marii z domu Rakowska, urodził się 4 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej. Jego parafią rodzinną jest Tymowa, gdzie ukończył szkołę podstawową. Egzamin dojrzałości złożył w maju 1973 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Brzesku, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownym w Tarnowie. W latach 1973-1975 odbył służbę wosjkową w jednostce kleryckiej w Brzegu. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 31 maja 1981 roku, w katedrze tarnowskiej. W latach 1981–1984 był wikariuszem parafii Muszyna. W latach 1984–1988 odbył specjalistyczne studia z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem, broniąc pracę pt.: „Kolegiata i kapituła św. Małgorzaty PM w Nowym Sączu 1448-1791”. Od lipca 1988 do września 1989 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie, a następnie przez trzy miesiące jako wikariusz w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Początkiem roku 1990 podjął funkcje diecezjalnego duszpasterza młodzieży i diecezjalnego duszpasterza harcerstwa. W latach 1991-1993 był asystentem w katedrze historii nowożytnej ks. prof. Bolesław Kumora w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1993 powrócił do diecezji i został mianowany diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski i członkiem Rady Programowej Diecezjalnego Radia „Dobra Nowina”. W roku 1994 otrzymał nominację na asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. W latach 1994–1997 był wikariuszem biskupim do spraw młodzieży, w latach 1995–2003 sprawował obowiązki asystenta kościelnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie, a w latach 1998–2006 obowiązki diecezjalnego duszpasterza rzemieślników. W 1994 roku został wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Wykłady na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie prowadził do roku 2009.

Od kwietnia 1995 pełnił urząd proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, a od roku 1998 jest dziekanem dekanatu Tarnów-Południe i członkiem Zarządu Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Ponadto jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. Od roku 2013 jest też kapelanem Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Tarnowie.

W roku 2008 Ojciec Święty Benedykt XVI obdarzył ks. Stanisława godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Wcześniej bo w roku 1995 został mianowany przez biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. Od 2013 r. był  Dziekanem tejże Kapituły.

14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej przydzielając mu stolicę tytularną Tigillava. 25 stycznia 2014 r. w katdedrze tarnowskiej ks. Stanisław Salaterski przyjął sakrę biskupią. Głównym konsekratorem był bp Andrzej Jeż, a towarzyszyli mu abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz bp senior Władysław Bobowski.

Zainteresowania naukowe: historia kościoła
Inne zainteresowanie: duszpasterstwo przede wszystkim, turystyka górska
Znajomość języków: niemiecki, rosyjski