Diecezjalny Dom Samotnej Matki

dsm 01Diecezjalny Dom Samotnej Matki w Tarnowie funkcjonuje od 1983 roku. Powstał z inicjatywy ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej biskupa Jerzego Ablewicza jako swoista odpowiedź na encyklikę papieża Pawła VI „Humanae Vitae”, w której to Papież zachęca do otoczenia troską każde ludzkie życie.

Posługę w prowadzeniu Domu pełnią Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego ze Zgromadzenia założonego przez Św. Urszulę Ledóchowską.

Podstawowym zadaniem Domu jest niesienie pomocy kobietom, które spodziewają się dziecka a są w trudnej sytuacji osobistej, rodzinnej lub materialnej oraz kobietom z dzieckiem do 6.miesiąca życia dziecka. Dom przeznaczony jest dla 6. kobiet i 6. dzieci.

Podczas pobytu w naszym Domu mieszkanki włączają się w prace, które są podstawowymi zajęciami potrzebnymi do prowadzenia domu, aby w przyszłości móc podjąć samodzielne życie.

Pieniądze na funkcjonowanie Domu pochodzą ze zbiórki przeprowadzanej corocznie w czasie Mszy Świętej Pasterskiej w kościołach diecezji oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Z pomocą przychodzą też ludzie dobrej woli, którzy dzielą się tym, co mają i wpłacają datki na konto bankowe nr: 11 1020 4955 0000 7202 0086 2516.

Kontakt: Mościckiego 65, 33-100 Tarnów, tel. 14 62 11 301, e-mail:

Formy pomocy realizowane w naszym Domu:

• Całodobowy, nieodpłatny pobyt dla kobiet i ich dzieci (nocleg, pełne wyżywienie, odzież, artykuły kosmetyczne dla siebie i dziecka, zabawki, etc.);
  • Pomoc pielęgniarska;
  • Pomoc z zakresu opieki nad dzieckiem;
  • Pomoc w nabywaniu umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego ( przyrządzanie posiłków dla siebie i dziecka, sprzątanie, pranie, prasowanie, dbanie o teren wokół domu);
  • Pomoc z zakresu spraw administracyjnych i socjalno–prawnych, edukacyjnych, zdrowotnych, nabywania kompetencji społecznych
    w celu zapobiegania marginalizacji społecznej oraz relacji z bliskimi;
  • Rozmowy z mieszkankami o wierze i życiu religijnym – przygotowanie do Sakramentów Świętych;
  • Pomoc byłym Mieszkankom i ich dzieciom - wspieranie w samodzielnym życiu, w przezwyciężaniu trudności i sytuacji kryzysowych oraz pomoc materialna.

dsm 02