Stowarzyszenie "Rycerstwo Niepokalanej"

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄ RYCERSTWA NIEPOKALANEJ DIECEZJI TARNOWSKIEJ http://rn.diecezja.tarnow.pl/

MI - Militia Immaculatae (łac.) - to ruch maryjno-apostolski, którego założycielem jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Powstało 17 października 1917 roku, a dnia 17 października 1997 r., w 80 rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej, Kościół uznał je za publiczne, powszechne i międzynarodowe stowarzyszenie wiernych z siedzibą w Rzymie. Święty Maksymilian przewidział trzy formy uczestnictwa w działalności Rycerstwa: MI-1, MI-2, MI-3. Głównym nurtem jest MI-1, które działa na zasadach ruchu, czyli w sposób niezorganizowany. Przynależność w tej formie polega na realizowaniu podstawowych warunków, zawartych w Dyplomiku Rycerstwa Niepokalanej (noszenie Cudownego Medalika i odmawianie aktu „o Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła i poleconymi Tobie”) i przeżywaniu w sposób indywidualny oddania się Niepokalanej, stosownie do możliwości, bez przyjmowania jakichś specjalnych zadań czy dodatkowych zobowiązań. MI-1 jest bazą, z której rekrutują się członkowie należący do kolejnych stopni Rycerstwa: MI-2 i MI-3. MI-2 to grupy zorganizowane, czyli koła, które prowadzą formację członków i podejmują wspólne akcje. Koła MI mają prawo opracowywać odrębne programy działania i funkcjonować jako konkretne wspólnoty z określonymi podstawami prawnymi i własnym zarządem. Typowym przykładem takiego MI-2 jest parafialne Koło lub Stowarzyszenie. W stopniu MI-3 są ci, którzy pragną i mogą poświęcić cały swój czas apostolstwu, zgodnemu z istotnym ideałem MI. Chodzi tu m.in. o posługę w Niepokalanowach, centrach kierowniczych i domach maryjnych oraz przynależność do instytutów i zgromadzeń męskich i żeńskich o inspiracji kolbiańskiej.

CEL MI:

Szerzenie Królestwa Chrystusowego, przy pomocy i za pośrednictwem Niepokalanej.

ŚRODKI:
Modlitwa, ofiara, pokuta, świadectwo życia.

FORMY I ZAKRES DZIAŁALNOSCI Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w diecezji tarnowskiej:

• Działalność o charakterze modlitewnym:
    -  Nabożeństwo I sobót miesiąca
    -  Wielkopostne czuwania modlitewne
    -  Nieustający Różaniec
    -  Ogólnopolski Dzień Modlitw MI w Niepokalanowie
    -  Obchody Uroczystości Niepokalanego Poczęcia
    -  Propagowanie Cudownego Medalika
  • Formacja członków:
    -  Rekolekcje dla członków i animatorów wspólnot lokalnych: diecezjalne i ogólnopolskie
    -  Poznawanie i zgłębianie nauczania Kościoła
    -  Lektura czasopism, m.in. „Rycerz Niepokalanej”, „Miłujcie się”, „Różaniec”.
  • Pielgrzymowanie do miejsc kultu Maryjnego i związanego ze św. Maksymilianem, m.in. do:
    -  Tuchowa – Dzień Modlitw w okresie Wielkiego Odpustu i rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej,
    -  Zabawy - 18 czerwca, w rocznicę włączenia do grona błogosławionych Karoliny Kózka,
    -  Porąbki Uszewskiej – 11 lutego - Dzień Chorych,
    -  Przeczycy – 14 sierpnia - diecezjalny dzień modlitw,
    -  Harmęż - Oświęcimia – 14 sierpnia - rocznica śmierci Św. Maksymiliana,

-  Częstochowy, na wejście PPT.

• Wspieranie i propagowanie Młodzieżowego Ruchu Rycerstwa Niepokalanej, Rycerstwa Niepokalanej u Stóp Krzyża.
  • Spotkania opłatkowe. Wiosenne i jesienne zjazdy Animatorów i Prezesów Kół MI.

W diecezji tarnowskiej istnieje 17 stowarzyszeń lokalnych i 18 kół MI-2.

Stowarzyszenia:

1. Brzesko - Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła
  2. Czarna Tarnowska - Parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  3. Dąbrowa Tarnowska - Parafia p.w. NMP Szkaplerznej
  4. Dębica - Parafia p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej
  5. Dębica - Parafia p.w. Bożego Miłosierdzia
  6. Dębica - Parafia p.w. Św. Krzyża i Matki Bożej Bolesnej
  7. Gaboń - Parafia p.w. NMP Częstochowskiej
  8. Gnojnik – Parafia p.w. Św. Marcina
  9. Koszyce Wielkie - Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego
  10. Mielec – Parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  11. Porąbka Uszewska – Parafia p.w. Św. Andrzeja Apostoła
  12. Poręba Radlna - Parafia p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła
  13. Rudka - Parafia p.w. NMP Królowej Różańca Św.
  14. Straszęcin – Parafia p.w. Wszystkich Świętych
  15. Szczucin - Parafia p.w. Św. Marii Magdaleny
  16. Tarnów - Parafia p.w. Najświętszego Serca Jezusowego
  17. Żelichów – Parafia p.w. Św. Zygmunta