JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 64.

poniedziałek, 20 październik 2014 12:01

Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Zabawy

Napisane przez

ak zabawaNa miesiąc przed setną rocznicą męczeńskiej śmieci Karoliny Kózkówny przypadającej 18 listopada 2014 r., kilkaset osób zrzeszonych w Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej udało się do Zabawy, do źródła duchowości Karoliny.

Zawiązując o godz. 10.45 wspólnotę, ks. Zbigniew Szostak – kustosz sanktuarium podkreślił, że zwycięstwo Karoliny w obronie wartości w dniu 18 listopada 1914 r. nie było dziełem przypadku, było owocem łaski Bożej i jej życia pracowitego, skromnego przenikniętego modlitwą, pracą i  świadectwem codziennego życia.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Jan Bartoszek - Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Na początku kazania, poświęconego pięknu duchowości Karoliny Kózkówny, prostej dziewczyny z polskiej wsi, ks. Bartoszek poinformował o przekazaniu dziś rano pisma do Biskupa Tarnowskiego z prośbą o ustanowienie bł. Karoliny Kózkówny patronką Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

Po Mszy Świętej, miał miejsce wykład ks. dr hab. Antoniego Bartoszka – Dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykład poświęcony był zadaniom rodziny wobec zagrożenia ideologią gender.

O godzinie 15.00, jak każdego 18 dnia miesiąca odbyła się Droga Krzyżowa śladami męczeństwa bł. Karoliny przy udziale kilku tysięcy pątników. Brała w niej udział liczna pielgrzymka z Tychów i z Archidiecezji Łódzkiej. Pięknym akcentem było przekazanie drzewek gruszy zaszczepionych z drzewa, pod którym w pobliżu domu Karolina dawała świadectwo wiary i nauczała dzieci i niejednokrotnie dorosłych. Drzewka otrzymały: Parafia w Tychach, Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej i Parafia w Ciężkowicach. Z przejęciem i w modlitewnej zadumie słuchaliśmy rozważań drogi krzyżowej przygotowanych przez Justynę, młodą mężatkę i matkę, która na zakończenie dała świadectwo trudnej, dramatycznej, jednocześnie pięknej walki o życie i zdrowie synka za wstawiennictwem bł. Karoliny, przy wsparciu modlitewnym wielu bliskich jaki i nieznanych osób.

Po błogosławieństwie ks. Kustosza udaliśmy się do swoich rodzinnych parafii, pełni wrażeń i wdzięczni Bogu za dar błogosławionej Karoliny.

Bożena Korus

foto: Janusz Górecki