poniedziałek, 20 październik 2014 14:37

Powstała Fundacja im. abp. Józefa Kowalczyka

Napisane przez

FundaaW Jadownikach Mokrych powołano Fundację im. abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski. Będzie ona m.in. pomagać chorym, wspierać inicjatywy parafialne oraz działalność tamtejszego Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej. Data nie jest przypadkowa. 20 października przypada 25. rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka – Prymasa seniora, byłego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, pochodzącego z Jadownik Mokrych.

Arcybiskup Józef Kowalczyk sakrę biskupią otrzymał 20 października 1989 roku w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Prymas senior rocznicę spędza w rodzinnych Jadownikach Mokrych, razem z mieszkańcami i dziećmi z Ośrodka.

„Ksiądz arcybiskup ucieszył się z powołania Fundacji. Dobro i troska o chorych, potrzebujących jest dla Niego bardzo ważna. To z myślą o niepełnosprawnych dzieciach i młodzieży powstał nasz ośrodek" - mówi dyrektor ks. Marek Kogut.

Arcybiskup Józef Kowalczyk był inicjatorem budowy Ośrodka w swojej rodzinnej miejscowości. Placówka działa już 13 lat i pomaga niepełnosprawnym m.in. organizując turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne. Przez ten czas arcybiskup często odwiedzał niepełnosprawnych i interesował się ich postępami.

Fundację im. abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski powołali: ks. Marek Kogut, dyrektor Ośrodka Opiekuńczo - Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych, ks. Bogdan Walerowski, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP w Jadownikach Mokrych i ks. Tadeusz Gerlach, wieloletni sekretarz i kapelan abp. Józefa Kowalczyka.

W uroczystości uczestniczyli także biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Stanisław Salaterski, bp Jan Piotrowski i bp Władysław Bobowski.

Fundacja ma w planach prowadzić działalność charytatywną przez niesienie pomocy najbardziej potrzebującym: dzieciom, młodzieży, osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym w Jadownikach Mokrych. Ponadto chce upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II oraz posługę abp. Józefa Kowalczyka Nuncjusza Apostolskiego i Prymasa Polski, wywodzącego się z Jadownik Mokrych. Fundacja będzie też wspierać w miejscowej parafii inicjatywy duszpasterskie i charytatywno – społeczne oraz lokalne inicjatywy kultury, tradycji i patriotyzmu zakorzenione w wartościach chrześcijańskich.

Siedzibą Fundacji są Jadowniki Mokre.

eb

Foto Grzegorz Golec/RDN Małopolska