niedziela, 07 czerwiec 2015 00:00

List pasterski z okazji zakończenia peregrynacji

Napisane przez Ewa Biedroń
List pasterski z okazji zakończenia peregrynacji Grzegorz Golec/RDN

Biskup tarnowski Andrzej Jeż życzy swoim diecezjanom, aby kończąca się peregrynacja obrazu Jezu Ufam Tobie pozostawiła w ich życiu trwałe i obfite owoce. Ordynariusz diecezji w liście pasterskim zachęca też, by wszyscy starali się wnosić w otaczający świat ogień Bożego Miłosierdzia.

W diecezji tarnowskiej dobiega końca peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii świętej siostry Faustyny i świętego Jana Pawła II. Trwała ona przez prawie dwa lata. W tym czasie obraz odwiedził wszystkie parafie, a także m.in. szpitale, zgromadzenia zakonne i seminarium.

W liście pasterskim czytanym w kościołach w niedzielę 7 czerwca, biskup Jeż pisze o owocach peregrynacji. „Widać je w licznych spowiedziach, nawróceniach, w ożywieniu religijnym wiernych, w uczynkach miłosierdzia, w dążeniu do pojednania i zgody w rodzinach, a także w chęci pogłębiania wiary i pobożności związanej z kultem Bożego Miłosierdzia. Przed obliczem Jezusa Miłosiernego wielu mogło doświadczyć, jak niezmierzone są zdroje Bożej dobroci, która przenika ludzką codzienność i napełnia ją światłem żywej nadziei” - czytamy w dokumencie.

Biskup zachęca, by owocem peregrynacji było wzmocnienie kultu Bożego Miłosierdzia w parafiach i rodzinach. Hierarcha przypomina, że w liście skierowanym do diecezji z okazji peregrynacji, Ojciec Święty Franciszek zachęcał, by krótki akt zawierzenia Jezusowi wyrażony w słowach: „Jezu, ufam Tobie!”, stał się „osobistą, często powtarzaną w ciągu dnia modlitwą każdego”.

Zdaniem biskupa również Koronka do Miłosierdzia Bożego może stać się codzienną modlitwą, odmawianą zarówno indywidualnie jak i we wspólnocie. „Niech w tę modlitwę będzie na stałe włączona intencja za rodziny, za Ojczyznę, o powołania do służby Bożej oraz intencja za ludzi młodych, aby w mądry i odpowiedzialny sposób dokonywali życiowych wyborów” - dodaje biskup.

W liście czytamy także, że owocem peregrynacji może być powrót do praktyki pierwszych piątków miesiąca oraz nabożeństw wynagradzających Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy osobiste i całej ludzkości.

„Wydarzenie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego powinno zaowocować także ożywieniem w nas czynnej miłości bliźniego wyrażającej się w uczynkach miłosierdzia. W ludziach potrzebujących naszej duchowej i materialnej pomocy możemy dotykać ran samego Chrystusa” - stwierdza biskup.

Ordynariusz diecezji wskazuje, że istotnym elementem kształtowania w sobie postawy miłosierdzia jest „miłowanie prawdą”, czyli słowa wypowiadane o drugim człowieku.

„Trzeba ciągle przypominać o odpowiedzialności za wypowiadane słowa i za kształtowanie kultury języka, który coraz bardziej zaśmiecany jest przez wulgaryzmy, a także coraz częściej – bez uprzedniego dociekania prawdy – staje się narzędziem boleśnie raniącym drugiego człowieka. Nawet różniąc się między sobą światopoglądem, sposobem postrzegania spraw, trzeba umieć zachować godność człowieka szlachetnego i okazać szacunek drugim” - dodaje.

Bp Andrzej Jeż podkreśla, że dla diecezji tarnowskiej czas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego stanowi gruntowne przygotowanie do zapowiedzianego przez papieża Franciszka Jubileuszowego Roku Bożego Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia.

Biskup Tarnowski zaprasza wszystkich diecezjan na uroczyste zakończenie peregrynacji, które odbędzie się 13 czerwca w kościele bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie. Msza św. dziękczynna zostanie odprawiona o godz. 11.00 pod przewodnictwem metropolity katowickiego, abp. Wiktora Skworca, który jeszcze jako Biskup Tarnowski zaplanował peregrynację w diecezji.

Eucharystię poprzedzi o 10.00 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Obok Koronki zostaną przypomniane fragmenty z Dzienniczka św. siostry Faustyny a także słowa św. Jana Pawła II.

Uroczystość będzie transmitowana przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Będzie również transmisja internetowa (video) na stronie diecezjalnej www.diecezja.tarnow.pl.

Więcej informacji organizacyjnych ważnych dla pielgrzymów i kapłanów