sobota, 19 wrzesień 2015 00:00

Kościół tarnowski podziękował za peregrynację

Napisane przez Ewa Biedroń
Kościół tarnowski podziękował za peregrynację Foto Hubert Motyka

Diecezja tarnowska dziękowała w Łagiewnikach za peregrynację obrazu Jezu Ufam Tobie. W sobotę, 19 września, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia modlili się wierni z całej diecezji, a także biskupi, kapłani, siostry zakonne i klerycy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Mszę św. koncelebrowali biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Stanisław Salaterski i licznie zgromadzeni kapłani. W uroczystościach uczestniczyło ok. 5 tys. osób.

Metropolita krakowski powiedział na początku, że bardzo się cieszy, że w diecezji tarnowskiej odbyła się peregrynacja obrazu Jezu Ufam Tobie i relikwii wielkich apostołów Bożego Miłosierdzia - św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. „Jestem przekonany że wielkie są już dziś i będą w przyszłości owoce duchowe tej peregrynacji. Wszyscy pragniemy być apostołami Bożego miłosierdzia i zawierzyć siebie, nasze wspólnoty i rodziny Bogu - bogatemu w miłosierdzie. Boże miłosierdzie jest źródłem nadziei i wskazuje nam drogę poprzez wszystkie niebezpieczeństwa współczesnego świata” - powiedział na początku kardynał Dziwisz.

W homilii, metropolita krakowski przypomniał, że niepojęte i niezgłębione jest Boże miłosierdzie. „Światło Bożego miłosierdzia, które Bóg zechciał powierzyć światu na nowo poprzez charyzmat św. Siostry Faustyny, w nauczaniu Jana Pawła II stało się znakiem nadziei dla świata zmęczonego materializmem i przemocą”- dodał.

Mówiąc o przyjmowaniu orędzia Jezusa Miłosiernego, kardynał mówił, że trzeba także czynić miłosierdzie drugim, pochylać się nad ludzką nędzą, a także odzwierciedlać w swoim życiu Miłosierdzie Boże.

„Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny. Święta siostro Faustyno, św. Janie Pawle II- apostołowie Bożego Miłosierdzia - wyjednajcie nam wszystkim księżom, osobom konsekrowanym abyśmy mogli pojąć głębię Bożego miłosierdzia, pomóżcie nam abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim wobec braci i sióstr. Niech orędzie Miłosierdzia będzie orędziem nadziei dla ludzi gubiących się pośród ideologii współczesności. Niech uśmierza spory i nienawiści. Niech uzdalnia ludzi i narody do czynnego okazywania braterstwa. Mówimy z niezłomną nadzieją Jezu Ufam Tobie.” - powiedział kardynał.

Na koniec Mszy św. biskup tarnowski Andrzej Jeż odmówił akt zawierzenia diecezji i świata Bożemu Miłosierdziu. Pasterz Kościoła tarnowskiego podziękował wszystkim, że tak licznie pielgrzymowali do Łagiewnik.

„Nasza diecezja - dostrzegamy to mocno - jeszcze bardziej upodobniła się do Jezusa Miłosiernego przez to zbawcze wydarzenie, w którym uczestniczyliśmy. Mamy nadzieję, że zaobfituje ono nadal pogłębioną relacją do tajemnicy sakramentu pokuty i pojednania, że jeszcze bardziej z radością będziemy zanurzać się w tajemnicy Bożego Miłosierdzia adorując Go w Najświętszym Sakramencie w naszych parafiach, że jeszcze mocniej, wyraziściej będziemy widzieć w każdym człowieku obraz Chrystusa Miłosiernego, okazując miłosierdzie wszystkim ludziom” - dodał bp Jeż.

Dziękczynienie rozpoczęło się pielgrzymką osób życia konsekrowanego do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Centralnym punktem była Eucharystia o godz. 12 w bazylice Bożego Miłosierdzia z udziałem wszystkich pielgrzymów. W programie pielgrzymki była także Koronka do Bożego Miłosierdzia, a na zakończenie nieszpory w Sanktuarium Św. Jana Pawła II.

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II trwała w diecezji tarnowskiej prawie dwa lata. W tym czasie obraz odwiedził wszystkie parafie, a także m.in. szpitale, zgromadzenia zakonne, seminarium, dom biskupi. Było to ok. 470 miejsc, a samochód kaplica przejechał w tym czasie 6750 km. Peregrynacja zakończyła się 13 czerwca w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.

„Mamy za co Panu Jezusowi Miłosiernemu dziękować. Konkretne owoce nawiedzania to m.in. ożywienie kultu Bożego Miłosierdzia i rozwój dzieł charytatywnych. W parafiach rozpoczęły się specjalne nabożeństwa, powstały Koła Koronkowe dzieci, młodzieży i dorosłych. Widocznym znakiem są kaplice Bożego Miłosierdzia. Proboszczowie mówią o nawróceniach, przystąpieniu do spowiedzi ludzi, którzy przez wiele lat nie korzystali z tego sakramentu” - wylicza ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.

 

Ostatnio zmieniany sobota, 19 wrzesień 2015 15:18

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

logo DT 300

ADRES: KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Piłsudskiego 6
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

KCEM KANA

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl