czwartek, 23 czerwiec 2016 08:37

Łączyć, aby się dzielić - Akademia Dziennikarstwa rusza w Szczecinie

Napisane przez Łukasz Brodzik/KSM
Łączyć, aby się dzielić - Akademia Dziennikarstwa rusza w Szczecinie arch. KSM

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa rozpoczęła działalność w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Inauguracja  odbyła się 18 czerwca w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Była ona wyjątkowym wydarzeniem dla osób interesujących się dziennikarstwem, bądź dla tych, którzy chcieli poznać zawód dziennikarza.

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, które wraz z Biurem Prasowym KEP było organizatorem wydarzenia, zaprosiło do prowadzenia warsztatów redaktor Annę Świtalską, dziennikarkę redakcji katolickiej TVP w Szczecinie oraz szczecińskiego oddziału Radia Plus. Obecny był także ks. Zbigniew Kucharski - asystent generalny KSM, oraz ks. dr Piotr Donarski - dyrektor Radia Plus Szczecin. Z uczestnikami warsztatów odbył również wideokonferencję Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Głównym celem Akademii jest zachęcenie młodzieży do ewangelizowania w mediach społecznościowych. Młodzież uczyła się odważnego wypowiadania, zadawania pytań, czy omawiania materiałów filmowych. Ksiądz Kucharski, zaznaczył, że każdy powinien wykorzystać media społecznościowe, aby zmieniać świata na lepsze. Dał on również świadectwo własnego ewangelizowania przez Internet. Dziekanem Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej został Wiktor Stankiewicz.

Organizatorzy z entuzjazmem wypowiadają się o przeprowadzonych warsztatach. - Bardzo cieszę się, że jesteśmy trzecią diecezją w której organizowana jest Akademia. - mówi Remigiusz Pajor-Kubicki - prezes Zarządu Diecezjalnego KSM.\ - Dziennikarstwo obywatelskie oparte na mediach społecznościowych bez wątpienia jest przyszłością i pojawia się w naszym życiu coraz częściej. Na co dzień jesteśmy odbiorcą, a dziś uczymy się jak być nadawcą takich wiadomości. - dodaje.  Ks. Piotr Raczyński, asystent diecezjalny KSM, zaproponował natomiast uczestnikom, aby włączyli się w redagowanie diecezjalnego dodatku do "Wzrastania"- ogólnopolskiego, katolickiego miesięcznika dla młodzieży.  Nie przez przypadek, hasłem Akademii są słowa "Łączyć, aby się dzielić".