sobota, 22 kwiecień 2017 11:58

Zobacz kto został wyróżniony statuetką „Misericors”- LISTA

Napisane przez Ewa Biedroń

Bp Stanisław Salaterski wręczył ponad 50 statuetek Misericors – „Miłosierny Sercem”, przyznanych przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. W gronie nagrodzonych są darczyńcy, wolontariusze i pracownicy tej charytatywnej organizacji. Niedziela Miłosierdzia Bożego będzie świętem patronalnym Caritas. Diecezjalne obchody odbyły się  już w sobotę w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Statuetki dostali przede wszystkim wolontariusze Parafialnych Oddziałów Caritas. – To jest ta największa armia – pierwsza linia frontu – jeśli chodzi o działania pomocowe w diecezji. Są bardzo szybko tam, gdzie jest potrzeba pomocy. Sami też szukają ludzi, którzy potrzebują wsparcia – mówi dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Ryszard Podstołowicz.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego. Nasze czasy są dla chrześcijan wezwaniem do tworzenia kultury miłosierdzia – te słowa papieża Franciszka przypomniał biskup wolontariuszom, pracownikom i darczyńcom Caritas.

„Wolontariusze Caritas są tymi, którzy porzucili pokusę wygodnictwa, obojętności, ale kształtują swoje serce, wpatrując się w Boże Miłosierdzie, ofiarując to czym dysponują ich ręce i serce. Stąd szacunek dla Was za podejmowane zadania” – dodał.

Biskup mówił też o przykładzie bł. Karoliny, która czyniła miłosierdzie, odwiedzając chorych, nauczając dzieci, modląc się za potrzebujących.

„To dla nas ważny dzień. Chcemy jak bł. Karolina podążać za Chrystusem, wzrastać do świętości. Pracy jest dużo, tutaj wzmacniamy się duchowo" - powiedziała jedna z wolontariuszek.

Po Mszy była okazja, by zwiedzić miejsca związane z kultem dziewicy i męczennicy. Chętni mogli też odwiedzić pobliskie Jadowniki Mokre, gdzie znajduje się placówka Caritas, która opiekuje się niepełnosprawnymi. Jest też izba pamięci, gdzie są pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II i posługą abpa Józefa Kowalczyka.

Rocznie pomoc udzielana przez Caritas Diecezji Tarnowskiej warta jest kilkanaście milionów złotych. W diecezji mamy ponad 4 tys. wolontariuszy w Parafialnych Oddziałach Caritas, a ok.3 tys. uczniów angażuje się w inicjatywy Szkolnych Kół Caritas.

Osoby i instytucje wyróżnione "Listem gratulacyjnym" Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża oraz statuetkami "MISERICORS"

Darczyńcy Parafialnych Oddziałów Caritas

Anna CZERNECKA - Tarnów