środa, 14 styczeń 2015 16:10

Gala Dekanalnych i Diecezjalnych Animatorów oraz Duszpasterzy Młodzieży

Napisane przez

szkolenia1 1Pierwsza grupa młodzieży i kapłanów zakończyła już szkolenia i jest gotowa podjąć wyzwanie dalszych przygotowań - w swoich okręgach i dekanatach - do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Jest to prawie setka młodych ludzi i czterdziestu trzech duszpasterzy młodzieży. W sobotę, 17 stycznia, biskup tarnowski Andrzej Jeż pośle ich do pracy w swoich okręgach. Młodzi wraz zaproszonymi gośćmi przejdą wspólnie ulicami Tarnowa. Będą promować ideę i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

W najbliższą sobotę odbędzie się Gala Animatorów i Duszpasterzy Młodzieży. Wydarzenie to rozpocznie się Mszą św. o godzinie 15.00 w bazylice katedralnej. Eucharystii będzie przewodniczyć biskup tarnowski Andrzej Jeż. Do udziału zostali też zaproszeni Marszałkowie Małopolski i Podkarpacia oraz Prezydent Miasta Tarnowa. Wszyscy oni objęli to wydarzenie patronatem honorowym. Będą też mecenasi tarnowskich przygotowań Światowych Dni Młodzieży - Grupa Azoty i Fundacja TAURON.

Po wspólnej modlitwie rozpocznie się uroczysty przemarsz do Wyższego Seminarium Duchownego. Młodzi będą śpiewać kolędy, zachęcać rówieśników i starszych, by włączali się w przygotowania. Młodzież będzie nieść flagi państw, które wezmą udział w ŚDM w 2016 r.

O godz. 16.30 w auli WSD planowane jest rozpoczęcie uroczystej Gali Dekanalnych i Diecezjalnych Animatorów oraz Duszpasterzy Młodzieży. Zorganizowana Gala będzie okazją do podsumowania dotychczasowych przygotowań do ŚDM Kraków 2016, jak również do podziękowań wszystkim zaangażowanym w pomoc w organizację tych dni, mecenasom i dobrodziejom.

Do udziału w gali zostali zaproszeni: Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, a także mecenasi wspierający działania diecezji tarnowskiej w ramach przygotowań do ŚDM Kraków 2016: Grupa AZOTY S.A. oraz Fundacja TAURON.

W czasie tego wydarzenia bp Andrzej Jeż pośle animatorów młodzieżowych do pracy w swoich okręgach. „Jest to prężna grupa ludzi młodych, która przeszła cykl szkoleń i pragnie czynnie zaangażować się w organizację Światowych Dni Młodzieży 2016 roku” - mówi ks. Paweł Górski, diecezjalny koordynator ŚDM i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

„Są to bardzo ciekawe osoby ze szkół średnich i uczelni wyższych. Gdy się z nimi przebywa czuje się ich troskę i chęć zaangażowania się w ŚDM. Młodzi razem ze swoimi dekanalnymi duszpasterzami już odwiedzili parafie, gdzie mówili o przygotowaniach do ŚDM i zachęcali rówieśników do działania w Kościele. Serce rośnie, gdy na nich patrzę i widzę ich oddanie sprawie i szczerość” - podkreśla ks. Paweł Górski.

W szkoleniach uczestniczyło 86 dekanalnych (z każdego dekanatu po dwie osoby) i 15 diecezjalnych animatorów oraz 43 dekanalnych duszpasterzy młodzieży.

„Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów pomogły odkryć potencjał i talenty młodych ludzi. Uczestnicy uczyli się organizacji pracy oraz pisania projektów. Owocem szkoleń są 24 zadania, gotowe do realizacji. Ponadto były też spotkania formacyjne i rekolekcje ewangelizacyjne” - podsumowuje ks. Paweł Górski.

Przed grupą animatorów stoją teraz bardzo ważne zadania. Młodzi razem z kapłanami będą animować życie religijne w parafiach i dekanatach, by ożywiać duszpasterstwo młodzieży. Taką konkretną propozycją będzie zachęta do zakładania grup młodzieżowych w parafiach, m.in. grup Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od marca do czerwca młodzi będą też przeprowadzać w parafiach szkolenia dla swoich rówieśników, dzieląc się wiedzą zdobytą podczas warsztatów. Ponadto ich zadaniem będzie przygotowanie spotkań modlitewnych – tzw. „Synajów”, które odbędą się w czterech miejscowościach diecezji. Docelowo w parafiach powstaną również komitety, które będą przyjmować pielgrzymów z całego świata w 2016 r.

Obok wielu przygotowań logistycznych, organizacyjnych i promocyjnych, organizatorzy zachęcają też do przygotowań duchowych. Przede wszystkim do stałej formacji w grupach młodzieżowych przy parafiach. Inną ciekawą formą wsparcia duchowego ŚDM jest Krucjata Modlitwy, która polega między innymi na modlitwie w intencjach ŚDM - przynajmniej raz w tygodniu, w piątek, Koronkę do Bożego Miłosierdzia; udziale w modlitewnych spotkaniach organizowanych około 18. dnia każdego miesiąca; propagowaniu Krucjaty, nie tylko wśród ludzi młodych, ale również starszych i chorych, włączając ich tym samym w wielkie dzieło przygotowań do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie w 2016 r. Szczegóły na www.krucjatamodlitwy.pl

eb/DSI

Foto arch. KSM

SZKOLENIA2