JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 64.

poniedziałek, 13 styczeń 2014 09:46

Styczniowe spotkanie z Biblią w Dębicy

Napisane przez

debica biblia012014W wigilię Niedzieli Chrztu Pańskiego w Domu Generalnym Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy odbyło się kolejne spotkanie z Biblią.

Centrum części teoretycznej pierwszych w roku 2014 „Spotkań z Biblią” była Ewangelia według świętego Mateusza zwana „Ewangelią Mesjasza i Kościoła”. Wykładowca w przystępny dla słuchaczy sposób wytłumaczył długi proces jej powstawania, zwrócił uwagę na objętość dzieła, merytoryczne bogactwo treści.

Znaczna część wykładu poświęcona była również sylwetce Ewangelisty, którego symbolami w tradycji chrześcijańskiej stały się pióro lub postać anioła. Obecni na spotkaniu przypomnieli sobie historię jego powołania, gdy pełnił obowiązki pracownika komory celnej w Kafarnaum – „mieście Jezusa”. Oglądnęli szereg slajdów ze stanowisk archeologicznych odkrytej dopiero w 1968 roku miejscowości rodzinnej Szymona Piotra. Podziwiali fascynujące obrazy Rembrandta poświęcone sylwetce świętego Mateusza.  Zmienili również pogląd na pracę celniczą w I wieku naszej ery. Niektórzy po raz pierwszy dowiedzieli się, czym jest Ucho Igielne, o którym mówił Chrystus. Poznali przede wszystkim cechy osobowości mężczyzny, który – wbrew krążącym stereotypom myślowym – w momencie spotkania z Synem Bożym wstał, zostawił dosłownie wszystko (dobrobyt,  fortunę, atrakcyjną posadę, względy ludzkie, rodzinę) i wyszedł z urzędu celnego, by nigdy do niego nie wrócić. Nie dał sobie czasu na zastanowienie, czy mu się to opłaca. Zaczął towarzyszyć Mistrzowi z pokorą, cichością, skromnością. Święty Mateusz stworzył wielkie dzieło, w którym o sobie nie wspomina. Według tradycji apokryficznej po zakończeniu ziemskiej działalności Chrystusa ewangelizował ludność na terenie Etiopii, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Jego doczesne szczątki znajdują się współcześnie na terenie Włoch (w Salernie).

Prowadzone przez kapłana styczniowe „pobożne czytanie” poświęcone zostało Prologowi Ewangelii według świętego Jana. Przed Najświętszym Sakramentem rozważaliśmy pojawienie się Słowa i Jego znaczenie dla całego stworzenia.  Dziękowaliśmy, za fakt życia w Chrystusie – Światłości Świata. Pochyliliśmy się również nad rolą Jana Chrzciciela – wielkiego proroka, którego wielu współczesnych utożsamiało z Mesjaszem. W bożonarodzeniowej scenerii kaplicy klasztornej mocno wybrzmiały pytania skierowane bezpośrednio do każdego z obecnych.

Zapraszamy na kolejne spotkania.

{phocagallery view=category|categoryid=345|limitstart=0|limitcount=0}