wtorek, 06 marzec 2018 11:17

Był apostołem miłosierdzia – wspomnienie bpa Karola Pękali

Napisane przez Ewa Biedroń

Był zasłużonym duchownym dla działalności charytatywnej Kościoła w Polsce. Sam też organizował pomoc m.in. dla więźniów obozów koncentracyjnych i Polaków wysiedlonych z terenów wcielonych do Rzeszy. Życie i działalność bpa Karola Pękali przypomniano w Tarnowie z okazji 50. rocznicy śmierci biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.

W czasie II wojny światowej, bp Pękala organizował pomoc również dla osadzonych w tarnowskim więzieniu – mówi ks. Leszek Rojowski, wykładowca Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UP JP II w Krakowie.

„W tarnowskim więzieniu było wówczas ok. 2 tys. więźniów politycznych. Bp Pękala tak zorganizował pomoc, by codziennie dowozić im gorącą zupę. Raz w tygodniu osadzeni dostawali też od diecezjalnej Caritas 2 kg chleba, a trzy razy w roku, porcję mięsa. Na to wszystko zgodzili się Niemcy” – dodaje.

Podczas sesji naukowej były także wspomnienia bratanka, ks. Andrzeja Pękali. Jak powiedział, życie bpa Pękali było nastawione na czynienie dobra dla drugiego człowieka.” Dlatego na hasło swojej posługi wybrał on słowa „Chrystusowi w ludziach ubogich”. To był zasadniczy kierunek całej jego posługi. Ponadto był osobą ascetyczną. Przez całe życie w każdy piątek pościł o chlebie i wodzie” - wspominał bratanek biskupa.

Prof. Józefa Antonina Węsierska-Gądek  z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu powiedziała, że dla niej i jej rodziny jest to wyjątkowa postać.

„Był to człowiek charyzmatyczny. Jak na owe czasy miał nową ideę krzewienia dzieła miłosierdzia. Uważał, że nie tylko „dawanie” ludziom potrzebującym jest istotne, ale również wzmacnianie ich pozycji, przez kształcenie i uświadamianie, że mogą los wziąć w swoje ręce” – dodaje.

Bp Karol Pękala pochodził z Siołkowej koło Grybowa. Uczył się i studiował w Tarnowie. Był m.in. duszpasterzem Polonii francuskiej, dyrektorem Krajowej Centrali Caritas, przewodniczącym Komisji Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Dobroczynnego.

Dobrze realizował swoje obowiązki, a miał ich dużo – mówi historyk ks. Jacek Soprych z Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie.

„Bp Pękala był także dyrektorem Caritasu, Akcji Katolickiej, Instytutu Kultury Religijnej. Ta postać jest bardzo aktualna dla nas – jego niesamowite zaangażowanie w każdą dziedzinę życia, otwartość na drugiego człowieka, na tych, którzy byli uciskani i biedni”– podkreśla.

Podczas sesji, biskup tarnowski Andrzej Jeż wyraził nadzieję, że o wszystkich biskupach naszej diecezji powstaną opracowania historyczne.

Sesję naukową poświęconą biskupowi pomocniczemu diecezji tarnowskiej w latach 1946-1968 zorganizował Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJP II w Krakowie. Odbyła się ona w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Ks. Karol Pękala został biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej 14 grudnia 1946 roku. Sakrę biskupią przyjął z rąk biskupa Jana Stepy  w katedrze tarnowskiej 16 marca 1947 roku. Nadal działał na polu charytatywnym, a później ze względu na stan zdrowia Jana Stepy pełnił praktycznie funkcję biskupa diecezjalnego. Po śmierci biskupa Stepy, w 1959 roku został wybrany wikariuszem kapitulnym i sprawował rządy w diecezji do 26 mają 1962 roku, kiedy przekazał je w ręce nowego biskupa  tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Biskup Karol Pękala zmarł nagle 14 sierpnia 1968 roku podczas pobytu w Sozopolu w Bułgarii. Ciało biskupa pochowano w krypcie kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Ostatnio zmieniany wtorek, 06 marzec 2018 13:16