wtorek, 22 maj 2018 11:24

Chór CANTICUM IUBILAEUM z Limanowej nagrodzony w Kłodzku

Napisane przez Krzysztof Młynarczyk - Prezes Zarządu Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM

W dniach 19-20 maja br. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM przebywał w Kłodzku. Chórowi towarzyszyła Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Pani Jolanta Juszkiewicz, która reprezentowała Miasto Limanowa.

Zespół został zaproszony do wzięcia udziału w 8. Kłodzkich Śpiewaniach Majowych przez władze Miasta Kłodzko.  Chór pod dyrekcją Marka Michalika z udziałem sopranistki Sylwii Olszyńskiej i akompaniatora Krzysztofa Hotlosia, wystąpił w sobotni wieczór, jako ostatni zespół w czasie przesłuchań konkursowych w kłodzkiej kolegiacie. Wykonanie chóru z Limanowej wzbudziło ogromny aplauz i zespół otrzymał owację na stojąco od licznie zebranej publiczności, wśród której byli chórzyści pozostałych ośmiu chórów biorących udział w konkursie.

Do Kłodzka przyjechały chóry z  Wrocławia, Nysy, Dusznik - Zdroju, Dzierżoniowa, Tłumaczowa i Limanowej. Jury konkursowe postanowiło nagrodzić i wyróżnić tylko dwa chóry. W kategorii chórów amatorskich bez udziału profesjonalnych muzyków wyróżniony został Kameralnych Chór Misericordia z Wrocławia. W kategorii chórów amatorskich z udziałem profesjonalnych muzyków wyróżniony został Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM z Bazyliki Matki Boskiej
w Limanowej.  Oba zespoły otrzymały równorzędne nagrody.

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego Chór CANTICUM IUBILAEUM uświetnił uroczystą mszę świętą w kłodzkiej kolegiacie, której przewodniczył rodak limanowski i proboszcz parafii ojciec Robert Mól. Po zakończonej liturgii chór wykonał koncert, w czasie którego wystąpiła także limanowianka i solistka Opery Wrocławskiej Jadwiga Postrożna. Niedzielny koncert także wzbudził ogromny aplauz, ale i łzy wzruszenia na twarzach słuchających. Na koncert przybyło wiele osób związanych z Limanową, a mieszkających na terenie Kłodzka i okolic. Dyrygent i prezes chóru odebrali wiele gratulacji i słów uznania dla chóru. Zespól otrzymał wiele zaproszeń do wykonania koncertów.

Po wzruszeniach artystycznych, chórzyści wraz z przewodnikiem mogli  zwiedzić Twierdzę Kłodzką, gdzie realizowano nagranie dwóch odcinków filmu "Czterej pancerni i pies".

Warto wiedzieć:
W bieżącym roku Chór CANTICUM IUBILAEUM obchodzi 20. rocznicę powstania. Uroczystość rocznicowa została zaplanowana na 17 listopada 2018 roku w limanowskiej bazylice. O godzinie 17:00 odbędzie się koncert jubileuszowy, a o 18:00 uroczysta msza święta.