środa, 22 sierpień 2018 14:17

Napisane przez BP KEP
Jasna Góra: biskupi diecezjalni o młodzieży, ekologii i formacji kleryków (zapowiedź) BP KEP

Synod o młodzieży w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Panamie, Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach oraz kwestie dotyczące kształcenia kleryków w seminariach to główne tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych 25 sierpnia na Jasnej Górze – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w przededniu uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej Rada Biskupów Diecezjalnych spotka się tradycyjnie na Jasnej Górze. Przedmiotem obrad będą ważne sprawy dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie.

„Stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie przedstawi bp Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Biskupi będą dyskutowali także nad tym, co chcą przekazać Kościołowi Powszechnemu przez swych przedstawicieli na Synodzie o młodzieży, który odbędzie się w październiku tego roku w Rzymie. Z kolei o Szczycie Klimatycznym ONZ, który odbędzie się w grudniu bieżącego roku w Katowicach, będzie mówił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Biskupi zapoznają się również z postępem w pracach nad polskim ratio studiorum dla seminariów duchownych, czyli dokumentem dotyczącym kształcenia przyszłych kapłanów. Założenia tego dokumentu przedstawi bp Damian Bryl, członek Komisji Duchowieństwa” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik poinformował także, że biskupi będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim 25 sierpnia. Natomiast 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, wezmą udział we Mszy św. na jasnogórskim szczycie z udziałem tysięcy pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona zgodnie ze Statutem Konferencji Episkopatu Polski promulgowanym w 2009 r. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących ogólnych kierunków duszpasterskich i administracji diecezji. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku. W jej obradach bierze udział 44 biskupów diecezjalnych oraz Sekretarz Generalny KEP.

BP KEP