piątek, 31 sierpień 2018 18:12

Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego

Napisane przez bgk / Gniezno/BP KEP
Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego BP KEP

Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego odbędzie się w poniedziałek 10 września 2018 r. o godz. 11:00 w katowickiej katedrze.

Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, Prymas Polski.

Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego zostanie przeniesiona do grobowca biskupów w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Abp Szczepan Wesoły zmarł 28 sierpnia 2018 r. w Rzymie w 92. roku życia, w 62. roku kapłaństwa i 50. roku biskupstwa, duszpasterz Polonii, patriota i wielki syn górnośląskiej ziemi.

Publikujemy treść listu prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka.

Ze smutkiem, jako Kościół Gnieźnieński, przyjęliśmy w miniony wtorek, 28 sierpnia br., wiadomość o śmierci Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego, emerytowanego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji. Otaczając go dzisiaj naszą serdeczną modlitwą, z wdzięcznością wspominamy jego niezwykłe, oddane Bogu i ludziom życie.

Śp. Arcybiskup Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. W wieku 17 lat został wywieziony na roboty przymusowe i wcielony do niemieckiej armii, z której uciekł do Wojska Polskiego w Anglii. W 1950 roku wstąpił do jezuickiego kolegium pod Londynem. Do kapłaństwa przygotowywał się w Rzymie, gdzie zamieszkał w Papieskim Kolegium Polskim. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 października 1956 roku.

W 1968 roku ustanowiony został biskupem pomocniczym gnieźnieńskim. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Od 1980 roku pełnił funkcję delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego i stąd na stałe przebywał w Rzymie. Bezgranicznie oddał się posłudze Polakom przebywającym na emigracji. Stąd dzisiaj często słyszymy o śp. Arcybiskupie Szczepanie, że był biskupem na walizkach. Był bowiem przekonany, że obecność biskupa w pewien sposób łagodzi w Polakach żyjących na emigracji poczucie odosobnienia i samotności.

Jako swoje zawołanie biskupie wybrał słowa „Laetus serviam” („Będę służył z radością”). Ilekroć miałem okazję spotykać się z Księdzem Arcybiskupem doświadczałem prawdziwej radości jaką czerpał ze swojego kapłańskiego posługiwania. Kiedy w 2003 roku przeszedł na emeryturę, nie przestał odwiedzać rodaków rozsianych po całym świecie. Był zawsze blisko polskich emigrantów. Dopiero choroba, która w ostatnim czasie przykuła go do łóżka, ograniczyła jego aktywność. Będąc całe życie w Rzymie, w miarę możliwości starał się utrzymywać kontakt z naszą archidiecezją. Ostatni raz gościliśmy go w Gnieźnie w 2014 roku, podczas mojego ingresu do katedry gnieźnieńskiej.

Za swoją działalność duszpasterską na emigracji był wielokrotnie nagradzany. Jest honorowym obywatelem Katowic, doktorem honoris causa KUL. Uhonorowano go ważnymi odznaczeniami: Orderem Orła Białego, Fidelis Poloniae, Złotym Laurem Polonii oraz Lux ex Silesia, Krzyżem Wielkim Odrodzenia, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego, śp. Ksiądz Arcybiskup Szczepan Wesoły zostanie pochowany w swoim rodzinnym mieście, w Katowicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 września o godz. 11.00 w katowickiej katedrze. Modlitwą i myślą, wraz z całą Archidiecezją Gnieźnieńską, stańmy przy trumnie zmarłego Księdza Arcybiskupa i prośmy Boga, aby przyjął dar Jego życia i posługiwania w Kościele. Chrystus Pan w swoim miłosierdziu niech Go obdarzy łaską pokoju i życia wiecznego. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

bgk / Gniezno