wtorek, 30 październik 2018 18:53

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Tarnów: Modlitwa za zmarłych burmistrzów i radnych oraz za uczestników zrywu niepodległościowego fot. ks.Marian Kostrzewa

„Czerpiąc z historii pamiętajmy, by chronić nasze korzenie, gdyż bez nich staniemy się bezradni i słabi, nie oprzemy się nawałnicom, które przez dzieje powracają na nowo” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. za zmarłych burmistrzów i radnych Tarnowa oraz za uczestników zrywu niepodległościowego w nocy z 30/31 X 1918 r. W mieście trwają obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości „Tarnów – Pierwsze Niepodległe”.

Podczas Mszy św. w katedrze bp Jeż apelował, by dbać też o stan ducha, gdyż tam rozgrywa się najpoważniejsza walka o naszą niepodległość.

„Jesteśmy chrześcijanami. Nie możemy zadowalać się wiarą przez zwykłe powtarzanie i przypominanie, tak jak się powtarza informacje z przeszłości, jakieś dane historyczne. Wiara chrześcijańska żąda coraz głębszego i coraz bardziej osobistego przyswajania sobie tego, w co się wierzy. Ponieważ Jezus nie jest postacią z zaprzeszłej historii, lecz ciągle żyje w swoim Kościele” – dodał biskup.

Bp Jeż mówił też w homilii o tym jak my współcześni opieramy się na tych, którzy byli przed nami.

„Wspominając dziś dawnych włodarzy naszego miasta a także wszystkich, którzy walczyli o jego wyzwolenie, sięgamy do korzeni. Czerpiemy z nich nie tylko pamięć o minionych dziejach, lecz – co jeszcze ważniejsze – czerpiemy z nich świadomość, że stoimy dziś na tym, co oni zbudowali. W jakimś sensie stoimy na ich barkach” – podkreślił.

Tarnów obchodzi uroczyście setną rocznicę odzyskania niepodległości. W ramach święta miasta „Pierwsze Niepodległe” odbyła się

sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, podczas której wręczone zostały nagrody im. Tadeusza Tertila. Była też m.in. premiera filmu o  burmistrzu niepodległości, a na rynku odsłonięto rzeźbę Tadeusza Tertila.

W środę na ulicach miasta odbędzie się gra miejska „ Tarnów – wolny, znów wolny”. W Sali Lustrzanej o 12.00 otwarta zostanie wystawa „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”. O godz. 18 w tej samej sali wystąpi pianista Robert Maciejowski z udziałem kwintetu smyczkowego. Będzie to koncert „Paderewski i Chopin” . Natomiast w sali Pałacu Młodzieży  o godzinie 18 .00 zaprezentowany zostanie spektakl Teatru Nie Teraz „Wyklęci 44”.

Tarnów będzie też świętował kilka dni później. 10 listopada w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się koncert galowy w wykonaniu Chóru Puellae Orantes i z udziałem Orkiestry Sinfonia Galicya. 11 listopada zaplanowano m.in. inscenizację historyczną, Mszę św. w katedrze, uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza i wspólne patriotyczne śpiewanie w tarnowskim amfiteatrze.

Dlaczego Tarnów – Pierwsze Niepodległe?

30 października 1918 roku burmistrz Tarnowa Tadeusz Tertil, będący już wówczas członkiem prezydium działającej w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego zaproponował przyjęcie wniosku „Rada Miejska oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu, utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch”. Rada wniosek przyjęła.

Termin rozbrojenia Austriaków i zajęcia najważniejszych budynków w mieście wyznaczono na godziny poranne 31 października. W budynku Bractwa Kurkowego w Parku Strzeleckim wieczorem 30 października skoszarowano około 200 osób. Następnego dnia o godz. 6 rozpoczęto zajmowanie siedziby żandarmerii, policji, budynków poczty, dworca, banków, a wreszcie starostwa. Według relacji uczestników do godz. 7.30 akcja została z sukcesem zakończona. Przejęcie władzy cywilnej odbyło się spokojnie i bezkrwawo. Żołnierzom austriackim wypłacono żołd, zaprowiantowano, dano czas na zabranie osobistej własności i pozwolono pociągiem wyjechać z miasta.

Zapraszamy do oglądnięcia filmu z zapisem homilii Biskupa Tarnowskiego, oraz oglądnięcia naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany sobota, 03 listopad 2018 12:00