czwartek, 28 marzec 2019 11:44

Pamiętamy - rocznica śmierci arcybiskupa Jerzego Ablewicza

Napisane przez

29 lat temu zmarł abp Jerzy Ablewicz, biskup tarnowski w latach 1962 - 1990. Rocznica przypada dokładnie w niedzielę. Z tej okazji bp Stanisław Salaterski będzie przewodniczyć niedzielnej Mszy św. o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej. Wieloletni Biskup Tarnowski spoczywa w katedralnej krypcie. W tym roku przypada także setna rocznica Jego urodzin.

Abp Jerzy Ablewicz utworzył 132 nowe parafie, a także wiele rektoratów. Mimo przeszkód czynionych ze strony władz państwowych, za jego rządów w diecezji podjęto budowę kilkuset kościołów i domów katechetycznych.

Abp Jerzy Ablewicz był cenionym kaznodzieją, znanym w całej Polsce. Wygłosił też rekolekcje watykańskie. Przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej. Zabiegał o kanonizację bł. Kingi i o beatyfikację ks. Romana Sitki. Doprowadził do beatyfikacji Karoliny Kózkówny, co miało miejsce w Tarnowie, 10 czerwca 1987 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa, a także w uznaniu za gorliwość i posługę pasterską, papież Jan Paweł II podczas wizyty w Tarnowie podniósł go do godności arcybiskupiej.

Biskup Jerzy Ablewicz był członkiem Kongregacji do spraw Świętych i Błogosławionych. Zaś w ramach Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji do spraw KUL i Komisji do spraw Budowy Kościołów. Uczestniczył w pierwszej i ostatniej sesji Soboru Watykańskiego. Wprowadzał w diecezji jego reformy, zwłaszcza liturgiczne.

Arcybiskup Jerzy Ablewicz zmarł w rezydencji biskupów tarnowskich na chorobę nowotworową, w dniu 31 marca 1990 roku. Jego imię nosi Klub Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, jedna z tarnowskich ulic, a także fundacja, która przyznaje stypendia uzdolnionej młodzieży.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 kwiecień 2019 08:12