poniedziałek, 15 kwiecień 2019 02:19

Wspomnienia z Panamy na ŚDM w Tarnowie [FILMY, ZDJĘCIA]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Wspomnienia z Panamy na ŚDM w Tarnowie [FILMY, ZDJĘCIA] fot. ks.Marian Kostrzewa

W Niedzielę Palmową, Panama była w Tarnowie.  Podczas diecezjalnych obchodów ŚDM wspominano spotkanie młodych całego świata z papieżem Franciszkiem. Młodzi, ich duszpasterze i siostry zakonne przeszli ulicami miasta do kościoła bł. Karoliny. Towarzyszył im biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Tarnów w tym dniu należał do młodych. Uczestnicy otrzymali różaniec i list od biskupa "Marzenie na teraz".

„Modlimy się i manifestujemy, że jesteśmy żywym, wierzącym Kościołem” - mówią młodzi.  Spotkanie zgromadziło  4 tys. uczestników.

W Hali Gumniska, biskup tarnowski Andrzej Jeż zachęcał młodych, aby czuli się w Kościele jak w domu. „Kiedy byłem w waszym wieku bardzo się cieszyłem, kiedy po długiej wyprawie - pielgrzymce czy wyjściu w góry - wracałem do domu. Miałem świadomość, że jest miejsce gdzie jestem kochany, akceptowany, gdzie dobrze się czuję. Witam was w domu, w którym każdy ma swoje miejsce - w Kościele tarnowskim” - powiedział bp Jeż.

Nawiązując do hasła spotkania „Niech mi się stanie według słowa Twego”, biskup zachęcał młodych, aby wsłuchiwali się w Słowo Boże. „Możemy je usłyszeć kiedy jesteśmy otwarci na działanie Ducha Świętego. Bóg do nas przemawia, ale żeby Go usłyszeć musimy jak Maryja wyciszyć się na modlitwie i kontemplacji. Duch Święty daje nam natchnienia, żeby np. przebaczyć, podejść do konfesjonału, odwiedzić kogoś. Bądźmy otwarci na działanie Ducha Świętego” - dodał bp Jeż.

Podczas spotkania były też świadectwa uczestników ŚDM w Panamie.

„Młodość nie jest głupim wiekiem. Papież przypomniał młodym, że Maryja mając kilkanaście lat i odpowiadając na Boże Słowo była w wieku wielu z was. Franciszek potwierdził, że młodość jest czasem najważniejszym” - powiedział ks. Artur Mularz, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, który był w Panamie.

Grzegorz Opioła z KSM podkreślał, że warto mieć marzenia, bo o wyjeździe do Panamy myślał od dawna.

„Cztery dni przed wyjazdem dowiedziałem się, że zwolniło się jedno miejsce. Miałem kilka godzin na decyzję. Byłem wolontariuszem Krajowego Biura Organizacyjnego, pomagaliśmy Polakom. W Panamie czuło się jedność i że jesteśmy Bożym teraz. Wiem, że Pan Bóg ma dla mnie plan, żebym podążał Jego drogą” - powiedział Grzegorz.

Gościem  spotkania był muzyk Darek Malejonek.  „Doświadczyłem w Panamie, że Kościół jest młody i piękny. Młodzi, którzy byli na ŚDM mieli w sobie dużo radości i dobra. Jest nadzieja dla tego świata, bo młodzi tworzą Kościół. Macie być światłem i solą dla ludzi, którzy są zagubieni. To jest misja Kościoła” - dodał.

Punktem kulminacyjnym obchodów była Msza święta pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie. Koncelebrowali ją abp Henryk Nowacki i licznie zgromadzeni kapłani.

Zapraszamy do oglądnięcia filmów oraz fotogalerii z tego wydarzenia - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany środa, 17 kwiecień 2019 23:54