wtorek, 07 maj 2019 09:18

Koncert „W blasku Katedry”

Napisane przez UMT

Urząd Miasta Tarnowa zaprasza na koncert organowy w wykonaniu Monicy Melcovej  w ramach cyklu „W blasku Katedry”.

Wstęp wolny.
Monica Melcova – koncert organowy
Katedra, 11 maja, godz. 19:00
W programie:

Jacques Boyvin (1649-1706)
Premier Livre d’Orgue
Suite du quatrième Ton
I. Grand Prélude a 5 parties, a 2 choeurs
II. Trio
IV. Dialogue de Récits et de Trios
VI. Tierce en Taille
VII. Dialogue en Fugue

Francisco Correa de Arauxo (1584-1654)
Canto llano y tres glosas sobre el canto llano de la Inmaculada Concepción

Antonio Vivaldi (1678-1741) / Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Koncert D-dur RV 230 / BWV 972
Allegro
Larghetto
Allegro

Johann Sebastian Bach
Ertöt uns durch dein Güte BWV 22 (transkr. Maurice Duruflé)

Maurice Ravel (1875-1937)
Menuet sur le nom d’Haydn (transkr. Monica Melcova)

Monica Melcova
Improwizacja

Monica Melcova rozpoczęła swoją muzyczną edukację w wieku pięciu lat. Po studiach w Konserwatorium w Košicach, rozpoczęła studia w Hochschule für Musik w Wiedniu w klasie organów prof. Michaela Radulescu, które ukończyła z najwyższym wyróżnieniem i nagrodą honorową austriackiego Ministerstwa Nauki i Edukacji w 1991 roku. W tym samym roku rozpoczęła studia w paryskim Conservatoire National Supérieur w ramach Cycle de perfectionnment w klasie organów prof. Oliviera Latry i Michaela Bouvarda. W tym samym czasie studiowała również improwizację u Loice Mallie.

Podczas studiów, Monika Melcova otrzymywała nagrody na międzynarodowych konkursach w Brugii, w ramach European Music Festival Zilina, zdobyła Prix de l´Unesco Lisabone, Prix de la Fondation Meyer ( Paris 2002). W 2002 roku została organistą – rezydentem w Sapporo Concert Hall Kitara w Japonii, gdzie wykładała podczas kursów mistrzowskich, a także wykonywała recitale organowe w salach koncertowych w całej Japonii. W latach 2006-2011 nauczała w Konservatorium Gastona Litaize’a oraz była tytularym organistą w kościele Saint Martin de Champs. Od 2008 roku pracuje na Uniwersytecie Muzycznym w San Sebastián w Hiszpanii na stanowisku profesora improwizacji organowej.

Monica Melcova regularnie koncertuje w prestiżowych miejscach, takich jak: Saint Sulpice, Notre Dame de Paris, Sankt Wenzel w Naumburgu, Hofkirche w Dreźnie, Eglise de la Madeleine w Paryżu i in. Realizowała także nagrania dla radia i telewizji we Francji, Austrii, Japonii, Hiszpanii i Słowacji. W 2012 roku została zaproszona do jury jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych – Grand Prix de Chartes. Od 2016 wykłada w Centro Superior Katarina Gurska w Madrycie, gdzie prowadzi mistrzowską klasę improwizacji.