wtorek, 30 wrzesień 2014 13:46

Rycerstwo Niepokalanej modli się w intencji rodzin

Napisane przez

RycerstwoNW czwartek, (2 października) w Tuchowie uroczyście będzie obchodzona czwarta rocznica podniesienia świątyni do godności Bazyliki mniejszej oraz 110. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej i 10. rocznica powstania zarządu diecezjalnego Rycerstwa Niepokalanej. Z tej okazji odbędzie się sympozjum i wspólna modlitwa.

O godz. 10.00 w tuchowskim kościele rozpocznie się prelekcja ks. dra Krzysztofa Czapli, dyrektora Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem na Krzeptówkach pt. „Wezwanie Fatimy do uświęcenia rodziny". O godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego, zakończona uroczystym zawierzeniem Najświętszej Maryi Pannie Królowej wspólnoty Rycerstwo Niepokalanej diecezji tarnowskiej oraz rodzin. Ponadto w programie - agapa, modlitwa różańcowa na Dróżkach Maryjnych, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz program słowno-muzyczny.

Spotkania Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej w Sanktuarium tuchowskim odbywają się od roku 2004 , kiedy to w setną rocznicę koronacji cała wspólnota MI-2 diecezji tarnowskiej z jej zarządem diecezjalnym oddała się uroczyście Niepokalanej i w każdym roku w dniu 2 października, akt ten ponawiała- mówi Jan Hajduga, prezes Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Tarnowskiej.

Do podjęcia tematu uświęcenia rodziny zachęciły Rycerstwo Niepokalanej słowa Biskupa Tarnowskiego wypowiedziane w Niepokalanowie. „Bp Jeż wskazał nam rycerzom jak ważna jest dziś codzienna troska o rodziny w ramach lokalnych oddziałów Rycerstwa Niepokalanej. Podkreślił, że rycerskość jest symbolem odwagi, poświęcenia, honoru, życia według określonych zasad i wartości. Wskazywał również, że dziś potrzeba rycerskiej postawy w obronie fundamentalnych wartości" - dodaje Jan Hajduga.

Tymczasem główne uroczystości upamiętniające 110. rocznicę koronacji obrazu będą obchodzone w parafii sanktuaryjnej w niedzielę, 5 października. Na uroczystej sumie o godz. 10.30 sprawowanej pod przewodnictwem ks. dziekana Franciszka Kuczka oraz Zarządu Rycerstwa Niepokalanej w Polsce i w diecezji tarnowskiej, zostaną włączeni do Rycerstwa wszyscy czciciele Matki Bożej z parafii, którzy zadeklarowali swoją wolę wstąpienia. Wieczorem zaś po Mszy św. o godz. 18.30 odbędzie się procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej pobłogosławioną przez papieża Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy koronacji.

Udamy się na plac koronacyjny z modlitwą różańcową. Będziemy dziękować Bogu trzymając w rękach różaniec i świece za dar koronacji obrazu. Do udziału w tych podniosłych uroczystościach wszystkich serdecznie zapraszamy- mówi o. Bogusław Augustowski, proboszcz i kustosz sanktuarium w Tuchowie.

eb/RDN Małopolska

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 wrzesień 2014 13:53