niedziela, 29 wrzesień 2019 11:20

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń, multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Abp Życiński, media i ewangelizacja [FILMY, ZDJĘCIA] fot. ks.Marian Kostrzewa

Były wspomnienia o arcybiskupie Józefie Życińskim, prelekcje o mediach i ewangelizacji a także prezentacja mediów diecezjalnych oraz parafialnych. Tak przebiegało X Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń  Katolickich w Tarnowie, które zorganizował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej. Forum wpisało się w obchody 25-lecia Radia RDN, Tarnowskiego Gościa Niedzielnego i Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie. Te media powołał do życia biskup Józef Życiński.

„Na kryzys nadziei współczesnego człowieka i świata ruchy katolickie odpowiadają świadectwem nadziei, która jest początkiem zbawienia” - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Forum rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej. Abp Stanisław Budzik podkreślił, że ruchy i stowarzyszenia stają się nierzadko znakiem sprzeciwu i zbawienną prowokacją dla świata, budząc wielu z obojętności i przeciętności. „Pokazują, że Ewangelia nie jest utopią, ale drogą do pełni życia, która szuka odważnie coraz to nowych dróg, by nieść Chrystusa współczesnemu światu. Także poprzez środki społecznego przekazu” - dodał.

Arcybiskup wskazywał, że głosiciele Dobrej Nowiny powinni iść do ludzi z odpowiednim usposobieniem. „Wśród znaków, które powinny wyróżniać apostoła, Chrystus podkreśla najczęściej miłość braterską i wspólnotę. Działalność ewangelizacyjna musi być oświetlona świadectwem miłości. Nic tak nie szkodzi głoszeniu Ewangelii w parafiach, diecezjach, krajach, w całym Kościele powszechnym, jak niezgoda, rywalizacja, zazdrość, brak miłości pomiędzy głoszącymi Ewangelię” - powiedział abp Budzik.

X Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Tarnowie zostało poświęcone mediom i arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu.

„W świecie mediów czuł się jak ryba w wodzie” - tak o biskupie Józefie Życińskim mówił ks. Andrzej Turek, przewodniczący Komisji ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Gość Forum przypomniał, że arcybiskup Życiński postrzegał media jako niezbędne narzędzie ewangelizacji. „26 listopada 1990 roku, a więc trzy tygodnie od swej konsekracji biskupiej, założył Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos. Przeznaczył na ten cel własne środki pozyskane ze sprzedaży mieszkania w Krakowie; warto dodać, że już 19 grudnia tegoż roku Biblos otworzył swą pierwszą księgarnię” - powiedział prelegent.

Później ukazał się pierwszy numer Tarnowskiego Gościa Niedzielnego, ruszyła rozgłośnia diecezji tarnowskiej Radio Dobra Nowina a także strona internetowa Kościoła tarnowskiego pod adresem www.diecezja.tarnow.pl

Ks. Andrzej Turek zwrócił uwagę, że drugim horyzontem medialnej aktywności abp. Józefa Życińskiego była jego osobista aktywność w publikatorach.

„Arcybiskup dużo publikował. Należał do czołówki polskich felietonistów i eseistów. Miał niepowtarzalny styl; pióro niezwykle giętkie, kreatywne, często bardzo ostre; lubił operować ironią oraz oryginalnymi skojarzeniami semantycznymi iskrzącymi paradoksami; bywał też więcej niż sprawnym polemistą” - powiedział.

Wśród prelegentów Forum był Rafał Łączny, dyrektor Działu Marketingu i Sprzedaży Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przypomniał on, że jednym z założycieli KAI był śp. abp Józef Życiński. „Zakładając KAI abp Życiński uważał, że trzeba stworzyć profesjonalny ośrodek wiarygodnej informacji ze strony Kościoła, który byłby zarazem ośrodkiem dialogu z mediami” - podkreślił Rafał Łączny.

W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Siła medialnej promocji dobra” zauważył, że współcześnie jesteśmy świadkami rewolucji cyfrowej, w wyniku której doświadczamy „kultury globalnej wioski”. „Każdego dnia wchłaniamy ok. 34 gigabajtów danych, co stanowi odpowiednik 100 tys. słów” - przypomniał. Rafał Łączny retorycznie zapytał „jak przebić się przez ten informacyjny gąszcz?”.

W jego opinii ruchy i stowarzyszenia katolickie powinny skorzystać z istniejących już przykładów medialnej promocji własnych inicjatyw. Przywoła w tym miejscu działalność Ruchu Lednickiego, który każdego roku organizuje Spotkania Młodych. „Strona internetowa Ruchu Lednickiego, ich Biuro Prasowe, nowe pomysły powinny być wyznacznikiem jak Kościół może promować dobro w przestrzeni publicznej” - podkreślił.

O mediach w służbie ewangelizacji mówił podczas Forum abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski zachęcał członków ruchów katolickich, by głosili Ewangelię w świecie realnym i wirtualnym.

„Łatwo możemy być nadawcą, łączyć się w różne społeczności medialne, przekazywać Dobrą Nowinę, budować dobro, piękno, pokój, to wszystko co służy budowaniu ludzkiej społeczności, nie tylko w sieci, ale także w rzeczywistości. Ważne, żeby nasze uczestnictwo w mediach nie zamykało nas tylko sam na sam z komputerem, czy komórką, ale żebyśmy te więzi, które nawiązujemy w rzeczywistości wirtualnej przekładali też na rzeczywistość realną” - podkreśla metropolita lubelski.

Podczas Forum zaprezentowano media diecezjalne i parafialne: Tygodnik Tarnowski Gość Niedzielny, Radio RDN, Telewizję Synaj.TV, Portal Diecezji Tarnowskiej i gazetę Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż cieszy się, że media założone przez abpa Życińskiego trwają i się rozwijają. „Dziś szukamy nowych form komunikacji, zwłaszcza z myślą o młodych” - powiedział biskup podsumowując Forum, które  odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim.

Zapraszamy do oglądnięcia filmów z zapisem homilii abpa Stanisława Budzika oraz wygłoszonych wykładów, a także do naszej fotogalerii: KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany środa, 02 październik 2019 08:27