piątek, 29 listopad 2019 13:12

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie ks. Jana Franciszka Machy

Napisane przez BP KEP
Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie ks. Jana Franciszka Machy BP KEP

Papież Franciszek zatwierdził dekret w sprawie męczeństwa Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy. Kapłan ten został ścięty przez Niemców podczas II wojny światowej za swoją propolską działalność.

Proces beatyfikacyjny kapłana rozpoczął się w Katowicach w 2013 r. Na szczeblu diecezjalnym zakończył się 5 września 2015 i dokumentacja została przekazana Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 rozpoczął się etap watykański procesu beatyfikacyjnego.

Jan Franciszek Macha ur. 18 stycznia 1914 w Chorzowie Starym, zm. 3 grudnia 1942 w Katowicach. Kapłanem został zaledwie na dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej. Był gorącym patriotą, całkowicie oddanym Bogu. Już w październiku 1939 r. ks. Macha znalazł się wśród  założycieli podziemnej organizacji o nazwie Polska Organizacja Zbrojna. Szybko został jej przywódcą. Organizacja, której przewodził została podporządkowana Siłom Zbrojnej Polski i Związkowi Walki Zbrojnej. Ks. Macha zajmował się pomocą represjonowanym, drukiem i kolportażem wydawnictw oraz akcją wywiadowczą. Pomagał także materialnie i duchowo rodzinom uwięzionych.

Jego działalność nie uszła uwadze Gestapo. 5 listopada 1941 został zadenuncjowany i aresztowany. Po procesie w niemieckim Sądzie Okręgowym w Katowicach skazano go na śmierć. Ks. Jan Franciszek Macha został ścięty na gilotynie 3 grudnia 1942 r.

Mimo tortur nie zdołano załamać jego wiary. W więzieniu z kawałków sznurka zrobił różaniec, do którego dorobił sobie krzyż z drzazgi odłupanej ze stołu.
W ostatnim liście do rodziny pisał: „Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali” – pisał w ostatnim liście do rodziny”.

BP KEP

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 grudzień 2019 08:15