środa, 04 grudzień 2019 11:03

Europa potrzebuje duszy

Napisane przez MP
Europa potrzebuje duszy Foto ks. Zdzisław Karoń

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Powrót Europy Schumana” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana. W konferencji na zaproszenie organizatorów wziął udział ks. dr hab. Jan Bartoszek, dyrektor Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie. W wygłoszonym wykładzie pt.: „Europa potrzebuje duszy” przypomniał nauczanie Jana Pawła II.

„Na zachodzie naszego kontynentu – mówił ks. Bartoszek - coraz wyraźniej ujawnia się ostatnio samoświadomość duchowej pustki. Okazuje się, że Europa Zachodnia ma pomysł na zjednoczenie głównie w sferze ekonomii, ale nie w sferze kultury i ducha. Nawet uważany za czołowego przedstawiciela eurobiurokracji Jacques Delors kiedyś oświadczył, że „Europa potrzebuje duszy”.

„Rzecz jednak w tym, - zauważył dyrektor UNSJPII – że Europa, która ma swoją historię, ma też swoją duszę. Nie trzeba jej wymyślać, trzeba tylko do niej sięgnąć. Mówił o tym Jan Paweł II podczas przemówienia w Gnieźnie w 1997 roku: „Zrąb tożsamości Europy jest zbudowany na chrześcijaństwie. A obecny brak jej duchowej jedności wynika głównie z kryzysu tej chrześcijańskiej samoświadomości”.

Ojcowie założyciele Unii Europejskiej Konrad Adenauer, Alcide De Gasperi i Robert Schuman, czerpiąc inspirację do swoich działań z chrześcijańskiej zasady pomocniczości, solidarności i odpowiedzialności, nakreślili wizję instytucji, w której równe prawa miałyby kraje duże i małe, bogate i biedne, zarówno te, które wyszły z wojny zwycięskie, jak i pokonane.

"Zjednoczona Europa to wyzwanie dla każdego z jej obywateli. Europa to wspólne dobro, na które składają się osoby i społeczności o różnych wyzwaniach, religiach i światopoglądach. Nie da się zbudować zjednoczonej Europy jedynie w oparciu o ekonomię i politykę, potrzebne są do tego wartości duchowe. Prawdziwa demokracja, w jakiej budowaniu Kościół stara się czynnie uczestniczyć, musi mieć odniesienie do moralnej podstawy życia chrześcijan, jaką jest Dekalog. Tylko demokracja oparta na sprawiedliwości i miłości społecznej może zapewnić Europie trwały pokój i rozwój. Kształtowanie życia społecznego w oparciu o głoszone przez Kościół wartości ewangeliczne przyczynia się do prawdziwego rozwoju każdego człowieka, każdej wspólnoty i do trwałości systemu demokratycznego” - stwierdził tarnowski kapłan.

Udział w konferencji był również okazją do zaprezentowania działalności Uniwersytetu: „W Polsce na terenie diecezji tarnowskiej w ramach Akcji Katolickiej zrodził się ciekawy pomysł propagowania nauki społecznej Kościoła, której szczególnym promotorem był święty Jan Paweł II. Idea Uniwersytetu doskonale wpisuje się w intuicję R. Schumana, który chciał formować elity polityczne, które potem broniłyby wartości chrześcijańskich na których została zbudowana Europa. Zwłaszcza dziś" - mówił ks. Bartoszek. "Kiedy mamy tyle skądinąd zasadnej nieufności wobec ludzi polityki, Kościół chciałby pokazać wiernym – w tym politykom – człowieka, dla którego praca polityczna była drogą do osobistej świętości. Dlatego też Robert Schuman jest wielkim apostołem nadziei” - dodał.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele UNSJPII, którzy w tym samym czasie w dniach od 25 do 30 listopada odbywali podróż śladami Roberta Schumana, odwiedzając miejsca związane z jego osobą.

Ostatnio zmieniany środa, 04 grudzień 2019 21:51