czwartek, 02 styczeń 2020 19:46

Orszaki Trzech Króli

Napisane przez Redakcja

6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu miejscowościach odbędą się Orszaki Trzech Króli. Będą im towarzyszyć m.in. koncerty kolęd.

Tarnów

Orszak Trzech Króli wyruszy z Placu Katedralnego o godz. 13.00, bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12.00 celebrowanej w katedrze przez biskupa  Andrzeja Jeża. Orszak przejdzie przez Rynek a następnie ulicami: Wekslarską, Bramą Pilzneńską, Wałową, Targową, Bernardyńską. Zakończenie planowane jest w ogrodzie OO. Bernardynów, wspólnym kolędowaniem.  Dla uczestników są przygotowane śpiewniki oraz korony. Organizatorzy zachęcają do przygotowania własnych strojów, które będą wprost nawiązywały do przeżywanej uroczystości.

Bochnia

Bocheński Orszak będzie mieć charakter zlotu gwiaździstego. Z każdej parafii wyjdzie osobny orszak. Po ich połączeniu w centrum miasta uczestnicy wejdą wspólnie na Plac Sanktuaryjny przed Bazyliką św. Mikołaja, gdzie odbędzie się pokłon, złożony przez monarchów przed Świętą Rodziną oraz wspólne kolędowanie.

Mile widziane przebrania. Dla posiadaczy najbardziej oryginalnych strojów (w kategorii junior) będzie konkurs ze słodkimi nagrodami.

Każdy uczestnik otrzyma od organizatorów koronę. Będą też śpiewniki.

orszak plakat

Mielec

Już po raz czwarty ulicami Mielca wyruszy nawiązujący do biblijnych wydarzeń Orszak Trzech Króli.

Organizatorem orszaku są Urząd Miejski wraz z Parafią pw. św. Mateusza z mieleckiej starówki i Samorządowym Centrum Kultury. Wsparcia temu przedsięwzięciu udziela Parafia pw. Ducha Świętego oraz harcerze ZHP, Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, a także mieleckie szkoły podstawowe i gimnazjalne.

Uroczystości rozpoczną się od Mszy św. w kościele parafii Ducha Św. o godzinie 10.30. Orszak na Rynek starego miasta tradycyjnie poprowadzi symboliczna gwiazda, która ponad dwa tysiące lat temu pokazywała drogę do betlejemskiej stajenki trzem monarchom.

Trasa przemarszu będzie wiodła ulicami Pisarka, Sienkiewicza i Mickiewicza do zaimprowizowanej  stajenki na Rynku, gdzie po oddaniu uroczystego pokłonu Dzieciątku Jezus przyjdzie czas na wspólne kolędowanie kolęd wraz z Mielecką Orkiestrą Dętą pod dyrekcją Macieja Fijałkowskiego i Chórem Echo Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Nowy Sącz

6 stycznia odbędzie się VIII Pokłon Trzech Króli.

Wydarzenie odbędzie się o godzinie 10:30. Orszak wyruszy z parkingu przy ul. Gwardyjskiej i przejdzie ulicami miasta w kierunku Rynku. Pokłon zakończy się uroczystą Mszą święta w Bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty o godzinie 12.00

Brzesko

Już po raz ósmy ulicami miasta  przejdzie Orszak Trzech Króli, który wyruszy o godzinie 13.00 z Placu Kazimierza Wielkiego i ulicą Uczestników Ruchu Oporu, poprzez plac Żwirki i Wigury, ulicą Głowackiego dotrze na brzeski Rynek,  gdzie  zakończy swój przemarsz  przy szopce.

Uczestnicy orszaku otrzymają  korony oraz śpiewniki, a także okolicznościowe wydawnictwo związane ze Świętem Trzech Króli. Pochód jak każdego roku  prowadzi  Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza.

Organizację orszaku koordynuje Urząd Miejski przy współpracy z parafiami pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, Miłosierdzia Bożego, Miejskim Ośrodkiem Kultury, artystami z zespołu Porębianie oraz strażakami z jednostek OSP Brzesko i Poręba Spytkowska.  Dla wszystkich dzieci, które wystąpią podczas orszaku w przebraniu organizatorzy przygotowali upominki.

Dębica

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 w kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy.  Mieszkańcy przejdą ulicami: Chopina, ks. Nosala i Sobieskiego do Rynku.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 styczeń 2020 10:44