sobota, 18 styczeń 2020 21:05

Bp Leszek Leszkiewicz z wizytą u tarnowskich misjonarzy w Peru [ZDJĘCIA]

Napisane przez ks. Krzysztof Czermak
Bp Leszek Leszkiewicz z wizytą u tarnowskich misjonarzy w Peru [ZDJĘCIA] fot. ks.Krzysztof Czermak

Od poniedziałku 13 stycznia biskup Leszek Leszkiewicz przebywa w Peru odwiedzając misjonarzy tarnowskich, których obecnie w tym kraju posługuje dziesięciu. Pracują oni w trzech rejonach bardzo oddalonych od siebie: na wybrzeżu, w puszczy peruwiańskiej i w wysokich Andach.

W dniu 14 stycznia ksiądz biskup odwiedził najstarszego wiekiem i stażem na peruwiańskiej ziemi księdza tarnowskiego – Czesława Farona, który rozpoczął już 26. rok posługi kapłańskiej w tym kraju. Obecnie jest proboszczem w parafii, którą zapoczątkował, pw. św. Jana Pawła II odległej od Limy około 40 km, leżącej w diecezji Lurín. Tutaj biskup Leszek miał okazję spotkać się z ks. Pawłem Stecem, który nazajutrz opuścił Peru, po pięcioletniej pracy w trzech parafiach położonych w górach.

Dzień 15 stycznia był dniem podróży do puszczy peruwiańskiej. Pierwsza jej część to lot samolotem, a potem samochodem, którym do Pucallpy przyjechali ks. Antoni Lichoń i ks. Kasper Bernasiewicz. Po czterech godzinach drogi ksiądz biskup Leszek dotarł do Puerto Bermudez, gdzie w 2005 roku podjął pracę misyjną ks. Henryk Chlipała, otwierając tym samym obecność tarnowskich misjonarzy w wikariacie apostolskim San Ramón.

Kolejny dzień był dniem dotarcia do Iscozacín, gdzie od kwietnia 2015 urząd proboszcza pełni ks. Antoni Lichoń (w Peru od 2003 r.). Jest on od października 2016 roku wspomagany przez swojego rodaka z Grybowa ks. Kaspra. Wieczorem biskup Leszek przewodniczył Eucharystii i wygłosił kazanie. Do parafialnego kościoła przybyło około 80 osób, a więc mniej więcej tyle, ile uczestniczy w niedzielnej mszy świętej. Nazajutrz gość z Polski udał się w towarzystwie księży tarnowskich do miejscowości o nazwie Święty Krzysztof, oddalonej od centrum parafii 50 km, gdzie celebrował mszę świętą i poświęcił plac pod budowę kaplicy, której bardzo pragną miejscowi mieszkańcy należący do Kościoła katolickiego. Homilię podczas mszy świętej wygłosił ks. Krzysztof Czermak, który towarzyszy księdzu biskupowi. Sobotę cała ekipa przeznacza na długą podróż, która potrwa około 12 godzin. Jej celem jest Pampas położone w górach (ponad 3 tys. m n.p.m.), gdzie ksiądz biskup podejmie dalszą część wizyty spotykając się z kolejnymi sześcioma misjonarzami tarnowskimi.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2020 11:17