poniedziałek, 27 styczeń 2020 09:00

Spotkanie na koniec wizyty

Napisane przez ks. Krzysztof Czermak
Spotkanie na koniec wizyty ks. Krzysztof Czeramak

Sobota 25 stycznia była dniem spotkania biskupa Leszka z biskupem diecezji Huancavelica, w której pracuje sześciu tarnowskich misjonarzy. Jest nim pochodzący z Hiszpanii Isidrio Bario Bario, który posługuje w Kościele peruwiańskim od 34 lat.

Spotkanie miało miejsce w Pampas, drugim co do wielkości mieście we wspomnianej diecezji. Biskup Isidrio przede wszystkim wyraził wdzięczność diecezji tarnowskiej za posłanych misjonarzy, których dotychczas i aktualnie w jego diecezji pracowało i pracuje 13. Dziękował za wsparcie kilku projektów oraz za samochody przekazane dla naszych misjonarzy. Obecnie każdy z misjonarzy tarnowskich w diecezji Hancavelica dysponuje samochodem terenowym niezbędnym do pracy duszpasterskiej. Miejscowy biskup wyraził radość z tego, że tarnowscy księża w miejscach swojej posługi zostawiają nie tylko trwały duchowy ślad, ale również struktury potrzebne do funkcjonowania parafii teraz i w przyszłości. W ten sposób dają przykład troski księżom peruwiańskim o duchowe i materialne dobro Kościoła. Podkreślił też, że nasi księża ochotnie współpracują z księżmi peruwiańskimi, co daje nadzieję na przyszłość dalszej owocnej współpracy.

Biskup Leszek przekazał pozdrowienia od biskupa tarnowskiego Andrzeja, który 4 lata temu spotkał się z biskupem Isidrio w tym samym miejscu.

W Peru tarnowscy księża podejmują misyjne wyzwania od 28 lat. Ich działalność dotknęła 28 parafii w pięciu diecezjach i w jednym wikariacie apostolskim. Dotychczas z ewangelizacją Peru związanych jest 25 tarnowskich misjonarzy.

W niedzielę w Peru miały miejsce wybory parlamentarne. Zgodnie z obowiązującym prawem z 1985 roku, w tym dniu zakazane są wszelkie zgromadzenia. Nie można więc celebrować mszy św. w tradycyjnych porach. Ci, którzy chcą w niej uczestniczyć, muszą przyjść na nią wcześnie rano lub poźnym wieczorem. Biskup Leszek więc swoją ostatnią mszę św. w Pampas celebrował wcześnie rano. Homilię wygłosił ks. Krzysztof. Po zakończeniu celebry przedstawiciel rady parafialnej podziękował księdzu biskupowi za wizytę, odwołując się do osoby św. Jana Pawła II. Tak jak święty papież przypomniał Peruwiańczykom o wartościach duchowych, tak tutejsi parafianie odbierają pracę tarnowskich misjonarzy.

Ostatnio zmieniany piątek, 31 styczeń 2020 21:10