niedziela, 19 styczeń 2014 16:45

Ogólnopolskie obchody 140. rocznicy urodzin W.Witosa

Napisane przez

w1Manager File_Suffix140 lat temu urodził się premier Wincenty Witos. Z tej okazji w niedzielę, 19 stycznia w Wierzchosławicach odbyły się ogólnopolskie obchody tej rocznicy, zorganizowane przez NSZZ RI „Solidarność". Wzięli w nich udział m.in. rolnicy, parlamentarzyści, samorządowcy i diecezjalni duszpasterze rolników. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Modlono się w intencji Ojczyzny i rolników.

Biskup tarnowski mówił w homilii, że obchodząc 140. rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka oprócz wspominania Jego osoby i dzieła, trzeba przede wszystkim czerpać z Jego konkretności i realizmu z jakim służył Ojczyźnie. Biskup przypomniał też, że dorobek intelektualny Wincentego Witosa oraz umiejętność poruszania się w skomplikowanym świecie polityki lokują go wśród najwybitniejszych przedstawicieli myśli politycznej.

-Wiele spośród Jego przemyśleń, pomimo upływu czasu, pozostaje wciąż niezmiennie aktualnych – mówił kaznodzieja.

Bp Andrzej Jeż przypomniał, że Wincenty Witos odznaczał się głęboką moralnością, która jest swoistym kompasem życia wiodącym zawsze we właściwym kierunku. - Był człowiekiem skromnym, społecznikiem i wielkim patriotą. Jak sam powtarzał, w życiu kierował się zasadą: „Kiedy nie było Polski – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy będzie trzeba – bronić jej"- powiedział bp Jeż.

w2Manager File_SuffixKaznodzieja dodał też, że Wincenty Witos krótko i trafnie podsumował także fakt, że Polska przetrwała tak długo pod zaborami. - Mówił: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa." Te trzy wartości są również naszym dziedzictwem i filarami odrodzonej Polski. Ojczysta ziemia zawsze będzie czymś więcej aniżeli tylko obszarem opasanym wstęgą granic. Podobnie jak tylko jeden dom nazywamy rodzinnym, tak również tylko jedna ziemia – ta ojczysta, będzie nosiła miano „rodzinnego kraju- dodał biskup tarnowski.

Po Mszy, złożono wiązanki kwiatów przy grobie Wincentego Witosa. Była także konferencja naukowa. Wspominano Wincentego Witosa, była też mowa o równych szansach dla polskiej wsi oraz o wierze i Kościele w środowisku wiejskim.

Do Wierzchosławic- gdzie urodził się i spoczywa Wincenty Witos - przyjechał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński a także inni politycy PiS.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach koło Tarnowa, zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach. Wincenty Witos należy do najwybitniejszych polskich polityków II Rzeczypospolitej. Był działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem RP. Dążył całe życie do tego, by chłop polski zajął należne mu miejsce w państwie polskim. Wpływał w sposób znaczący na rozwój społeczny i gospodarczy rodzinnej wsi.

eb

Foto Grzegorz Golec/RDN Małopolska