wtorek, 04 luty 2014 15:19

Światowy Dzień Chorego

Napisane przez

Hos111 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Diecezjalne obchody odbędą się w tym dniu w Hospicjum i DPS św. Brata Alberta Caritas Diecezji Tarnowskiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Placówka służy chorym już od 15 lat. Natomiast 10 lutego także w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się konferencja naukowo – duszpasterska pt. „Cierpienie jest po to, ażeby wyzwalać miłość”.

Diecezjalne obchody Dnia Chorego rozpoczną się w Dąbrowie Tarnowskiej 11 lutego o godzinie 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Będzie też modlitwa różańcowa połączona z udzieleniem sakramentu chorych.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż spotka się z podopiecznymi i pracownikami Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej św. Brata Alberta.

Głównym wydarzeniem będzie Msza św. o godzinie 18.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego. Będzie ona transmitowana przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Obchody Dnia Chorego odbędą się także w parafiach diecezji tarnowskiej. W Porąbce Uszewskiej, gdzie znajduje się Grota Matki Bożej z Lourdes o 15:00 będzie czuwanie modlitewne, koronka, modlitwy i Maryjne nieszpory. O 16:30 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, a po niej procesja różańcowa z lampionami do Groty Matki Bożej.

Kopia konf_dab1W tematykę Dnia Chorego wpisała się także konferencja naukowo-duszpasterska z okazji 30. rocznicy Listu apostolskiego Salvifici doloris Jana Pawła II. Jej organizatorem był Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Spotkanie zgromadziło duszpasterzy, lekarzy i dyrektrów szpitali.

Papież Polak wykorzystywał swoje cierpienie jako narzędzie ewangelizacji - przyznał podczas konferencji ks. dr hab. Marek Kluz, wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Papież przede wszystkim próbuje pokazać nam sens cierpienia - ten zbawczy i moralny. Nie mówi on jednak, że cierpienie samo z siebie uszlachetnia człowieka, ale że jest ono szansą, by człowiek pokazał swoją wielkość moralną i duchową. To znaczy, że cierpienie ma wymiar wychowawczy. Może prowadzić do nawrócenia, do przemiany życia, ale samo z siebie nie udoskonala człowieka mówi RDN Małopolska ks. dr hab. Marek Kluz.

Światowy Dzień Chorego ustanowił bł. Jan Paweł II, który sam nigdy nie był obojętny wobec ludzkiego cierpienia. Zawsze kiedy dowiadywał się o czyjejś chorobie lub nieszczęściu niejako przyjmował to na siebie - mówi RDN Małopolska ks. dr Jan Główczyk administrator kościoła i hospicjum Św. Stanisława w Rzymie.

Kiedy został poinformowany o trudnych, bolesnych wydarzeniach udawał się do kaplicy, aby to żeby sprawę przemodlić. Papież bardzo często zadawał dodatkowe pytania. Jeśli chodziło o pojedynczego człowieka, pytał o imię i nazwisko. Widać było, że był nie tylko przejęty cierpieniem innych. ale też czuł wielką solidarność z tymi, których to dotkęło - dodaje gość konferencji.

kd, eb/RDN Małopolska

Cierpienie jest po to, ażeby wyzwalać miłość

Prowadzący: Ks. dr Jan Bartoszek

9.30 Rozpoczęcie konferencji – Słowo Biskupa