sobota, 15 sierpień 2020 16:19

Modlitwa za Ojczyznę w setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” [FILM]
Galeria video 

Napisane przez Ewa Biedroń, multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Modlitwa za Ojczyznę w setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” [FILM] fot. ks.Marian Kostrzewa

„Chwalebne karty historii piszą ludzie, którzy umieją od siebie wymagać” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i setną rocznicę „Cudu nas Wisłą” modlono się w intencji Ojczyzny i poległych podczas Bitwy Warszawskiej.

Biskup przypomniał w homilii, że Matka Boża ilekroć przychodzi w swoich objawieniach wzywa do nawrócenia czyli do zwrócenia się całym sercem ku Bogu; wzywa do odnowy moralnej oraz do wystrzegania się zdrady, niezgody i lenistwa. „Takich napomnień jest nam trudniej słuchać. Wolimy raczej chlubne karty naszej historii. Pamiętajmy jednak, że to, co naprawdę chlubne rodziło się zawsze z ofiary, poświęcenia, ciężkiej pracy i wielkiego trudu” - dodał.

Bp Jeż podkreślił, że Bitwa Warszawska w 1920 roku, zwana „Cudem nad Wisłą”,  to być może najważniejsza z bitew, jaką Polacy stoczyli w XX wieku. Jak mówił, ocaliła ona nie tylko odzyskaną polską niepodległość, ale wpłynęła także na losy Europy.

Biskup Tarnowski przypomniał, że w obliczu nadciągającego zagrożenia podejmowano ustawiczną modlitwę, a w Warszawie kościoły nie mogły pomieścić wszystkich wiernych, choć otwarte były całą dobę.

„Wojsko Polskie ruszyło na Armię Czerwoną, wówczas najliczniejszą i najpotężniejszą armię. Jej dywizje pewne były zwycięstwa, pokonania Polaków, zdobycia Warszawy oraz dalszego marszu na Berlin, Paryż i inne stolice Europy. W żadnym momencie historii niebezpieczeństwo totalnego zniewolenia nie było tak groźne jak tym razem. Jednak stał się cud – gdyż niemożliwe z ludzkiego punktu widzenia zwycięstwo stało się faktem” - mówił.

Bp Jeż podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ukazuje kierunek, w którym zmierzamy. „Bycie chrześcijaninem ma zawsze podwójny wymiar: korzenie w ziemi i serce w niebie. Nasze korzenie są w tej ziemi – ziemi naszego Kościoła, ziemi naszej Ojczyzny, naszej wspólnoty diecezjalnej, rodzinnej. Nasze korzenie są w ziemi, z której wyrastamy razem z tymi, z którymi przyszło nam żyć. Mamy świadomość, iż nosimy w sobie ludzkie słabości i ograniczenia. Z tego względu nasze serca muszą być zanurzone w niebie, bo wtedy znajdujemy siłę, by podołać temu, co trudne” - mówił biskup.

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 sierpień 2020 10:58

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

logo DT 300

ADRES: KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Legionów 30
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

KCEM KANA

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl