wtorek, 01 wrzesień 2020 17:20

Był sługą Słowa Bożego - Kościół tarnowski żegna ks. Michała Bednarza [FILM]
Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks. Marian Kostrzewa
Był sługą Słowa Bożego - Kościół tarnowski żegna ks. Michała Bednarza [FILM] fot. ks. Marian Kostrzewa

„Dla ks. Michała Bednarza, Biblia była umiłowaną Ojczyzną, w której był zakorzeniony” - mówił w homilii bp Wiesław Lechowicz podczas Mszy św. w bazylice katedralnej przy trumnie zmarłego kapłana. Ks. dr hab. Michał Bednarz był cenionym znawcą Biblii i wykładowcą Pisma Świętego w Tarnowie, Tuchowie, Rzeszowie i na Ukrainie. Mszę św. koncelebrowali biskupi i licznie zgromadzeni kapłani.

„Ks. prof. Bednarz zbliżał ludzi do Boga. Z pasją przygotowywał drogę Panu. Był zakochany w Słowie Bożym. Był sługą Słowa Bożego” - powiedział bp Wiesław Lechowicz.

Biskup podkreślił także, że ks. Bednarzowi bardzo zależało, by duszpasterstwo miało charakter biblijny. „Był święcie przekonany, że Pismo Święte przyczynia się do poznania Chrystusa i więzi z Nim” - dodał.

Ks. prałat dr hab. Michał Bednarz – emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zmarł 29 sierpnia.

Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM w Skrzyszowie koło Tarnowa zostanie w środę (2 września) o godz. 14.00.

Ks. Prałat dr hab. Michał Bednarz urodził się 26 września 1939 roku w Skrzyszowie koło Tarnowa, jako syn Michała i Aleksandry z domu Zych. Egzamin dojrzałości złożył w 1957 roku w Tarnowie. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 29 czerwca 1963 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafii Łącko – od 31 lipca 1963 roku do 31 lipca 1964 roku. Następnie podjął studia specjalistyczne z teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1964 – 1968), a później w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1968 – 1969), gdzie uzyskał licencjat z biblistyki w 1969 roku. W latach 1969 – 1971 studiował w Jerozolimie. Stopień doktora teologii w zakresie teologii biblijnej uzyskał w 1971 roku na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie, habilitował się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, w 2001 roku.

Przez wiele lat był wykładowcą egzegezy Nowego Testamentu, historii zbawienia, teologii biblijnej, archeologii i geografii Palestyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (1971 – 2015), Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie (1984 – 2000), Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Rzeszowskiej (1993 – 2012), Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie (2002 – 2012), a także w Instytucie Teologicznym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie (1998 – 2015), gdzie był adiunktem i kierownikiem katedry nauk biblijnych i patrystycznych, a następnie kierownikiem katedry Nowego Testamentu. Był również promotorem ponad 100 prac magisterskich, autorem wielu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz audycji radiowych.

Ponadto sprawował obowiązki referenta duszpasterstwa inteligencji, sędziego prosynodalnego, diecezjalnego duszpasterza pracowników służby zdrowia, delegata Biskupa Diecezjalnego do oceny ksiąg treści religijnej, asystenta kościelnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, duszpasterza podziemnej „Solidarności” i opiekuna osób internowanych podczas stanu wojennego, przewodniczącego Komisji do spraw Apostolstwa Świeckich IV Synodu Diecezji Tarnowskiej, redaktora „Tarnowskich Studiów Teologicznych”, członka Rady Programowej Diecezjalnego Radia „Dobra Nowina”, członka Komisji Teologicznej w procesie kanonizacyjnym Sługi Bożej Stefanii Łąckiej.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 20 grudnia 1980 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W dniu 08 listopada 1992 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2020 07:31