niedziela, 13 wrzesień 2020 17:17

100-lecie koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zawadzkiej

Napisane przez
100-lecie koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zawadzkiej Ks, Zbigniew Wielgosz/Gość Tarnowski

„Nie wystarczy nałożyć na skroń Maryi korony ze szczerego złota. My sami mamy być Jej żywą, najpiękniejszą koroną”- powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zawadzkiej. W uroczystościach w Zawadzie koło Dębicy uczestniczyli duchowni, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz licznie zgromadzeni wierni.

Kardynał Dziwisz podkreślił w homilii, że z pomocą Matki Bożej i przy Jej wsparciu mamy wnosić nasz osobisty wkład do budowania na ziemi królestwa Jej Syna. „Taki jest głęboki sens każdej koronacji wizerunku Matki Chrystusa. Dlatego pomyślmy, w jaki sposób my sami możemy wyrazić wdzięczność Maryi i oddać Jej cześć naszym życiem osobistym, rodzinnym i społecznym. Szlachectwo zobowiązuje! Jeżeli jesteśmy dziećmi takiej Matki i Królowej, powinniśmy nieustannie dorastać do takiego ideału życia, miłości i służby, jaki ukazał nam w Ewangelii Jej Syn, a nasz pan Jezus Chrystus” - powiedział.

Kardynał Dziwisz dodał, że skarbem zawadzkiego sanktuarium jest cudowny obraz Matki Bożej, tak bardzo podobny do rzymskiego obrazu Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej z Jej Bazyliki Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Większej.

„Dziś dziękujemy Bogu za to, co dokonało się w Zawadzie sto lat temu – 8 września 1920 roku. Na skronie Maryi i Jej Syna zostały nałożone korony. On jest Królem Wszechświata, dlatego należy się Mu korona. Ona zaś jest Matką Króla, a więc przysługuje Jej tytuł Królowej, dlatego Jej także należy się złota korona. Drogą Maryi do królewskiej godności nie była władza i panowanie, jakie znamy z przykładu możnych i władców tego świata. Jej drogą do królewskiej godności była niewinność, prostota i pokora, pełnienie woli Bożej i ofiarna służba” - powiedział kardynał.

Były sekretarz św. Jana Pawła II, krakowski metropolita senior przypomniał, że uroczystościom pięćdziesiątej rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej przewodniczył metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. „Towarzyszyłem mu wtedy, podobnie jak we wszystkich innych podróżach duszpasterskich w kraju i za granicą. Wpisał się wtedy na zawsze w historię Zawadzkiego Sanktuarium Matki Bożej. Osiem lat później pasterz Kościoła Krakowskiego został Biskupem Rzymu i pasterzem Kościoła powszechnego, dając się poznać całemu światu jako Jan Paweł II. Dziś, mając w pamięci całego jego życie, również cały jego dwudziestosiedmioletni pontyfikat, dziękujemy za dar tego człowieka dla Polski, Europy i świata” - dodał kardynał Dziwisz.

„Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy – nie od święta, ale stałej modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, któremu wszystko powierzał. Był człowiekiem czynu, ale wewnętrzną siłę i światło czerpał właśnie u Boga. Zawierzał również wszystko Matce Bożej, stąd jego motto biskupiej i papieskiej służby: Totus Tuus – Cały Twój” - przypomniał były sekretarz św. Jana Pawła II.

Przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Zawadzkiej od wielu pokoleń mieszkańcy Zawady i okolic znajdują szczególną duchową przystań na drodze doczesnego pielgrzymowania - mówił podczas uroczystości biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Liczne świadectwa na temat wielu cudów sprawiły, że w 1654 roku biskup krakowski Piotr Gembicki zaświadczył, że obraz Matki Bożej jest słynący łaskami. Szczególnym potwierdzeniem szerzącego się kultu Matki Bożej była koronacja obrazu w 1920 roku. Dziś nasze serce wypełnia wdzięczność za dar tego sanktuarium. Radujemy się, że przed stu laty na skroniach Jezusa i Maryi spoczęły korony - symbol ofiarowania tego, co w kategoriach ludzkich jest najwyższą  wartością i godnością”- powiedział bp Andrzej Jeż.

Mszę św. koncelebrowali także abp Henryk Nowacki, bp Edward Białogłowski, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz i licznie zgromadzeni kapłani.

Do Zawady przyjechali rolnicy z Podkarpacia. Były to także dożynki wojewódzkie. Specjalny list skierował do rolników prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował im za całoroczną trudną pracę na roli oraz za podtrzymywanie tradycji i postawę służby.

Na zakończenie uroczystości bp Andrzej Jeż zawierzył diecezję tarnowską Matce Bożej Zawadzkiej.

Więcej zdjęć na stronie Gościa Niedzielnego

Dożynki w Zawadzie