czwartek, 17 wrzesień 2020 20:16

X Tydzień Wychowania pod hasłem „Budujmy więzi” (13-19 września)

Napisane przez BP KEP

Pod hasłem „Budujmy więzi” do 19 września w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzony Tydzień Wychowania. Organizują go już po raz dziesiąty Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rada Szkół Katolickich.

Z okazji Tygodnia Wychowania biskupi polscy wydali m.in. list pasterski, który był przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w niedzielę 6 września. Zapowiadając Tydzień Wychowania, zwrócili uwagę na to, że „budowanie dojrzałych, głębokich relacji opartych na miłości jest warunkiem skuteczności procesu wychowania”. Nawiązali też do refleksji towarzyszących przeżywanej na całym świecie pandemii i zauważyli, że  „cechą charakterystyczną naszych czasów jest indywidualizm i zanik więzi społecznych. Tymczasem w każdym z nas jest głęboka potrzeba relacji”.

Jak co roku Komisja Wychowania Katolickiego KEP we współpracy z Radą Szkół Katolickich przygotowała materiały duszpasterskie na Tydzień Wychowania. Ich autorzy zwracają  uwagę m.in. na osobę św. Jana Pawła II jako na mistrza w nawiązywaniu relacji i nazywają go „papieżem relacji”.  „Dialog ekumeniczny i międzyreligijny, prośba o przebaczenie skierowana, do tych, którzy cierpieli z winy synów i córek Kościoła, spotkania z uczonymi reprezentującymi różne kierunki myślenia, to tylko niektóre z działań św. Jana Pawła II świadczących o stylu, w jakim realizował swój pontyfikat” – czytamy we Wstępie do materiałów.

W związku z sytuacją epidemiczną, pomoce, które można wykorzystać w ramach Tygodnia Wychowania, zostały w tym roku przekazane diecezjom w formie elektronicznej. Zawierają  m.in. rozważania oparte na czytaniach mszalnych i teksty modlitwy wiernych na kolejne dni tygodnia, ponadto scenariusze katechez dla trzech grup wiekowych oraz teksty konferencji dla rodziców, katechetów i nauczycieli, a także nagrania audio i wideo. Materiały opracował zespół katechetów i duszpasterzy pod kierunkiem ks. Marka Studenskiego, konsultora Komisji Wychowania Katolickiego KEP. „Chcemy wspólnie poszukiwać przepisu na dojrzałe relacje, przede wszystkim w Biblii” – podkreśla ks. Studenski.

Tydzień Wychowania jest obchodzony w Kościele katolickim w Polsce od września 2011 roku. „To wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz forma zwrócenia uwagi na pilną potrzebę wychowania jako pomocy w szukaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania” – czytamy na stronie internetowej Tygodnia: www.tydzienwychowania.pl, na której można znaleźć materiały przydatne nauczycielom, wychowawcom, rodzicom i katechetom.

BP KEP

Ostatnio zmieniany piątek, 18 wrzesień 2020 12:21