wtorek, 06 październik 2020 18:05

Nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym

Napisane przez Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zaprasza na wystawę pt. „O. Józef Andrasz SJ (1891-1963). Orędownik poświęcenia narodu polskiego Sercu Bożemu”. Wernisaż odbędzie się 12 X  o godzinie 17.00. Wystawę będzie można oglądać do 20 stycznia 2021 r.

Wystawa zorganizowana w czasie trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej ma na celu przybliżyć osobę o. Andrasza - syna sądeckiej ziemi, cenionego rekolekcjonistę spowiednika, kierownika duchowego wielu osób, które prowadziły głębokie życie duchowe, życie mistyczne. W tym gronie są m.in. św. siostra Faustyna Kowalska i bł. Aniela Salawa.

O. Andrasz był spowiednikiem nazaretanek, urszulanek, sióstr Sacre-Coeur, Matki Bożej Miłosierdzia i wielu innych zgromadzeń. Był tłumaczem literatury mistycznej, ascetycznej. W prowadzonej przed wojną przez niego Bibliotece Życia Duchowego wydano ponad 60 tomów literatury z zakresu duchowości.

Oprócz tematyki dotyczącej życia duchowego o. Andrasz zajmował się popularyzacją kultu Serca Jezusowego, był orędownikiem poświecenia narodu polskiego Sercu Bożemu. Największym osiągnięciem w działalności duszpasterskiej o. Andrasza na tym polu było poświęcenie Sercu Bożemu nie tylko rodzin czy parafii, ale całego narodu, które dokonało się 21 października 1951 roku.

Był krajowym dyrektorem Apostolstwa Modlitwy i Dzieł Poświęcenia Rodzin. Był redaktorem naczelnym czasopisma „Posłaniec Serca Jezusowego". Autor wielu broszur religijnych (m.in. Wspólnie z kapłanem) oraz artykułów historycznych.

Po śmierci siostry Faustyny zaangażował się w realizację jej posłannictwa – przekazania orędzia Miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach w 1943 r. i obchodzenie święta Miłosierdzia w 1944 r.. Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże... ufamy Tobie", popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie.

Był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia. Krótki biogram ukazał się w książeczce „Miłosierdzie Boże... ufamy Tobie", a obszerna biografia, której nie dokończył, pozostała w maszynopisie.

Na wystawie prezentowany będzie między innymi portret o. Józefa Andrasza, namalowany przez absolwenta ASP w Krakowie Witolda Kubichę, wypożyczony z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej Nowy Sącz-Zabełcze, ponadto obraz Najświętszego Serce Jezusa, autorstwa Adolfa Hyły kopii wg oryginalnego dzieła Pompeo Batoni z 1767, z kościoła Il Gesù, Rzymie, wypożyczony Domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich z Gorlic. Obraz Serca Jezusa z parafii Wola Rogowska, Jezusa Miłosiernego z parafii pw. św. Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie-Krzyżu, bł. Anieli Salawy z Sanktuarium w Sieprawiu oraz obraz  Pana Jezusa Promieniującego, portret Służebnicy Pańskiej Bożej Pauli Zofii Tajber z Domu Zakonnego Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w Krakowie. Ponadto archiwalia i publikacje z Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, Biblioteki Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz Archiwum Zakonnego Konwentu Ojców Jezuitów w Starej Wsi.

IMG 20200930 WA0001

Ostatnio zmieniany środa, 07 październik 2020 12:15