czwartek, 05 listopad 2020 20:09

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Galeria video

Napisane przez PKWP / BP KEP/Redakcja

„Przywrócić nadzieję” – pod tym hasłem Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski już po raz dwunasty organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Obchodzony jest on co roku w drugą niedzielę listopada.

5 listopada w siedzibie Papieskiego  Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie  w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z przesłaniem kard.  Dieudonné Nzapalainga oraz z udziałem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza Konferencji Episkopatu Polski i ks. dr. hab. (prof. UKSW) Waldemara Cisło, dyrektora Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ksiądz Kardynał Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Bangi, z Republiki Środkowoafrykańskiej wyraził wdzięczności Polakom za dotychczasowe wsparcie i prośbę o kontynuację pomocy.

„Pragnę serdecznie zachęcić w imieniu Konferencji Episkopatu Polski do włączenia się w przeżywanie tego Dnia Solidarności. Mimo trudnej sytuacji, mimo ograniczonej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii, starajmy otworzyć się jeszcze bardziej na innych. Włączmy się wszyscy w ten Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym” – powiedział bp Artur Miziński.

Ponadto, podczas konferencji, zaprezentowano pomoce duszpasterskie przygotowane na XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, które będą wykorzystane we wszystkich parafiach w Polsce.

Decyzję o tym, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r.  Organizatorem tego dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Jest to młode ale biedne i potrzebujące państwo, które w 1960 roku uzyskało niepodległość.  Liczba ludności ogółem to 5,6 mln. Religie: protestanci–60,7 %, katolicy 28,5, muzułmanie – 8 % ; i inni. Od roku 2012 trwają intensywne walki w całym kraju, w wyniku których ponad 625 tys. osób zostało przesiedlonych (głównie kobiet i dzieci). Ludzie wciąż nie czują się na tyle bezpiecznie, aby powrócić do swoich domów. Przebywając w obozach dla uchodźców. Dzieci są coraz częściej ofiarami ataków i przemocy. Kilka tysięcy dzieci zmuszonych zostało do dołączenia do ugrupowań zbrojnych. Wzrasta przemoc seksualna wobec dziewcząt.

Rozlew krwi jest wynikiem wykorzystywania napięć religijnych (zderzenie islamu i chrześcijaństwa) do uzyskania korzyści ekonomicznych – przejęcie zasobów diamentów i złota w tym kraju. W kraju dochodziło do szeregu kradzieży, uprowadzeń i zniszczeń materialnych. Przywrócenie pokoju zależy od szybkości interwencji podejmowanych przez różne organizacje pomocowe, które nie są skuteczne. Jednak bardzo często jedyną organizacją, które realnie troszczy się o najbardziej potrzebujących jest Kościół. Biskupi wiele razy ponawiali wezwania do zaprzestania każdej formy przemocy a szczególnie na tle religijnym. Nasi bracia i siostry  w chrześcijańskiej wierze z Republiki Środkowoafrykańskiej potrzebują naszego wsparcia duchowego (modlitwa) i materialnego.

PKWP / BP KEP

Konspekty katechez na ten temat można pobrać ze strony internetowej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie - https://pkwp.org/

Z okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym powstał film, w którym wystąpił m.in. biskup Mirosław Gucwa.

Obecnie w Republice Środkowoafrykańskiej posługuje w trzech diecezjach 15 tarnowskich księży misjonarzy i trzy osoby świeckie.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 listopad 2020 16:03