wtorek, 10 listopad 2020 16:44

45 lat posługi misyjnej Sióstr Świętego Józefa

Napisane przez Ewa Biedroń
45 lat posługi misyjnej Sióstr Świętego Józefa archiwum sióstr

Od 45 lat siostry józefitki głoszą Ewangelię w Republice Konga. Była to pierwsza misja sióstr w Afryce. Dziś józefitki głoszą Ewangelię w pięciu krajach na tym kontynencie. Siostra Rozanna Krzyżanowska pochodząca z diecezji tarnowskiej jest do dziś w Republice Konga.

„Przyjechałyśmy do Oyo i Gambomy, aby pracować wspólnie z księżmi z diecezji tarnowskiej, którzy byli tutaj od 2 lat. Tak zaczęła się współpraca w dziele ewangelizacji, katechizacji, spotkania w wioskach a także pomoc medyczna i prowadzenie kursów m.in. szycia” - mówi siostra Rozanna, która obchodzi 45-lecia posługi misyjnej w Republice Konga.

Rocznica przybycia sióstr przypada dokładnie 11 listopada.

„To będzie piękny dzień, będziemy świętować 45-lecie naszej pierwszej misji w Afryce. To też rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To dzień niezapomniany, otwarcia dzieła misyjnego w Afryce” - mówi józefitka siostra Matylda, która przyleciała do Konga w 1985 roku a pochodzi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Siostra józefitka Lilioza Romanek z diecezji tarnowskiej na misjach jest prawie 40 lat i cały czas pracuje w Kongo.

„Przeleciało to bardzo szybko, jak jeden dzień. Kochamy afrykański Kościół, dziękujemy Bogu za to, że daje nam siłę i łaski, że trwamy na misji. W Makabandilou ( dzielnica Brazzaville)  prowadzimy szkołę z internatem dla dziewcząt. Formacja kobiety to formacja przyszłości kraju i rodziny” - dodaje józefitka.

11 listopada 1975 roku, cztery siostry józefitki przyleciały do Republiki Konga. Jedna z sióstr nie żyje, druga wróciła do Polski. W Kongo pozostała tylko siostra Rozanna Krzyżanowska, natomiast siostra Rozariana Sitar, która pochodzi z diecezji tarnowskiej aktualnie jest misjonarką w Gabonie.

W Afryce, siostry józefitki pracują w szpitalach, przychodniach, w szpitalu dla trędowatych, prowadzą szkoły, przedszkola, pomagają w parafiach a także szyją szaty liturgiczne.

Lata 1997-1999 naznaczone były dramatem wojny domowej w Kongo. Przez cały ten czas siostry były obecne, by pomagać miejscowej ludności.

Obecnie 54 siostry józefitki ( w tym 12 Polek) głoszą Ewangelię w pięciu krajach Afryki. To Kongo, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Gabon i Republika Środkowoafrykańska.

Ponadto siostry są misjonarkami w Brazylii, józefitki pracują też na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i we Francji.

Siostry józefitki mają już ponad 60 sióstr rodzimego pochodzenia m.in. z Konga i Kamerunu.

Wspólnoty afrykańskie tworzą Delegaturę Afrykańską i w niej są 42 tubylcze siostry po ślubach i kilkanaście sióstr w formacji początkowej.

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 listopad 2020 16:06