sobota, 12 czerwiec 2021 23:11

80. rocznica aresztowania bł. księdza Romana Sitki [FILM, ZDJĘCIA]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks. Marian Kostrzewa
80. rocznica aresztowania bł. księdza Romana Sitki [FILM, ZDJĘCIA] fot. ks. Marian Kostrzewa

80 lat temu w Błoniu koło Tarnowa został aresztowany bł. ks. Roman Sitko – rektor tarnowskiego seminarium z czasów okupacji niemieckiej. W miejscu tych wydarzeń, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przeżywała dzień poświęcony patronowi. 12 czerwca przypada także wspomnienie 108 męczenników z czasów II wojny światowej. W tym gronie jest bł. ks. Roman Sitko.

W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż przypomniał, że trzy lata temu w katedrze tarnowskiej została odsłonięta tablica, na której umieszone zostały nazwiska 31 kapłanów diecezji tarnowskiej, zamęczonych w czasie II wojny światowej. 30 z nich zostało zamordowanych przez hitlerowców, a jeden – ks. Andrzej Niwa – zginął z rąk sowietów w Charkowie.

„Trzeba przypomnieć, że co piąty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany podczas II wojny światowej, tj. ok. 2 tysiące spośród 10 tysięcy. W żadnym z krajów pod okupacją hitlerowską duchowieństwo nie było tak represjonowane jak w Polsce. Jednym z głównych celów polityki Hitlera była zagłada polskiej inteligencji, w tym duchowieństwa” – powiedział biskup.

Pasterz Kościoła tarnowskiego mówił także, że w obozie w Dachau zostało uwięzionych 1.780 polskich księży. Na ogólną liczbę 1.030 zamordowanych kapłanów 868 było Polakami – co stanowi 90% duchownych, którzy tam zginęli. „Kapłanom polskim nie wolno było w obozie odprawiać Mszy świętej, odmawiać brewiarza, modlić się i mieć przy sobie jakiegokolwiek przedmiotu kultu. Zakazano też duchownym pomagania umierającym więźniom. Pomimo tych zakazów księża z narażeniem życia organizowali ukryte życie religijne” – mówił bp Jeż.

Biskup Tarnowski podkreślił, że męczeńska śmierć bł. ks. rektora Romana Sitki była – jak sam to ujął – „pięknym epilogiem życia”, czyli dopełnieniem wcześniejszego życia.

„Bohaterstwem jest także bowiem żyć, trwać, być wiernym, spójnym wewnętrznie przez całe lata swego życia. Bohaterstwem jest oddanie życia z miłości do Boga, ale bohaterstwem jest również wytrwać całe lata w wierności Bogu, Ewangelii, kapłańskim przyrzeczeniom” – dodał.

- Ks. Sitko był rektorem seminarium w trudnym czasie okupacji – przypomina rektor ks. Jacek Soprych.

„W siedzibie tarnowskiego seminarium nie można było kontynuować formacji i kapłan zorganizował nauczanie dla pierwszego rocznika w Błoniu. 22 maja 1941 roku gestapo wkroczyło do Błonia, wyrwało ks. Romana z kaplicy i został on oskarżony, że kontynuuje formację alumnów. Razem z klerykami i przełożonymi trafili do więzienia w Tarnowie. Rektor przyjął ten wyrok w imieniu całej wspólnoty. Prosił Niemców, żeby wypuścili pozostałych. Ks. Sitko miał świadomość, że Dobry Pasterz oddaje swoje życie za owce i On to życie ofiarował” – dodaje.

Ks. Sitko trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Wspólnota WSD modli się o kanonizację kapłana.

„Ks. Roman Sitko w gronie 108 męczenników jest przygotowywany do kanonizacji. W naszej diecezji jest wiele inicjatyw związanych z bł. Romanem m.in. w Tarnowie i Mielcu.  Także Straż Honorowa Serca Pana Jezusa promuje kult bł. Romana” – podkreśla ks. Jacek Soprych.

Tarnowskie seminarium otrzymało także wyjątkowy dar – kielich od papieża Franciszka. Przekazał go wcześniej biskupowi Jeżowi abp Henryk Nowacki.

Zapraszamy do naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany wtorek, 15 czerwiec 2021 10:05