sobota, 12 czerwiec 2021 23:32

Ambasador wartości chrześcijańskich i kultury miasta Tarnowa [FILMY, ZDJĘCIA]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez ks. Grzegorz Piekarz / multimedia: ks. Marian Kostrzewa
Ambasador wartości chrześcijańskich i kultury miasta Tarnowa [FILMY, ZDJĘCIA] fot. ks. Marian Kostrzewa

Przestrzeń tarnowskiej katedry od 40 lat jest wypełniana pięknem śpiewu Chłopięcego Chóru Pueri Cantores Tarnovienses. Dzięki niemu nasza katedra pozwala jeszcze skuteczniej i głębiej przeżywać liturgię, a w liturgii doświadczyć spotkania dwóch rzeczywistości: ziemskiej i niebieskiej. Muzyka sakralna bowiem wspiera i rozwija rzeczywistość przeżywanej przez nas wiary - mówił w czasie koncertu jubileuszowego dyrygent Chłopięcego Chóru Katedralnego świętującego 12 czerwca w Bazylice Katedralnej swój jubileusz 40-lecia działalności artystycznej.

Zobacz fotogalerię - KLIKNIJ TUTAJ.

Chór powstał przed 40 laty, w marcu 1981r., z polecenia ówczesnego Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza, przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie i przyjął nazwę Pueri Cantores – później dodano - Tarnovienses. Założycielem chóru i jego pierwszym dyrygentem przez 27 lat był ks. prof. Andrzej Zając.

Pierwsza próba Chóru odbyła się 28 marca 1981 roku. Uczestniczyło w niej 52 chłopców wybranych drogą przesłuchań spośród uczniów z klas III i IV uczęszczających wówczas na katechizację do parafii katedralnej. W ciągu 40 lat w chórze śpiewało ponad 1000 chłopców. Obecnie Chór tworzy 70 chórzystów. Przez 40 lat Chór ubogacił liturgię swoim śpiewem ponad 1100 razy, wykonał ponad 800 koncertów w kraju i podczas 41 podróży zagranicznych prawie 200 koncertów koncertując w ponad 130 miastach Europy, co stawia go z pewnością na z czele instytucji kultury miasta Tarnowa, który na taką skalę jest ambasadorem tego  miasta.

Ważnym obszarem działalności chóru był udział w ponad 65 festiwalach oraz konkursach krajowych i zagranicznych, z których w zdecydowanej większości przywoził laury. Właśnie w sekularyzowanych krajach Europy, które zapomniały o swych chrześcijańskich korzeniach, muzyka sakralna, ze względu na swe uniwersalne piękno, jest skutecznym nośnikiem zapomnianego dziedzictwa. W pewnych obszarach chór także staje się pomostem na drodze do ewangelizacji i reewangelizacji.

Podstawowym zadaniem Chóru Pueri Cantores Tarnovienses jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystej liturgii w tarnowskiej katedrze szczególnie tej sprawowanej przez biskupa tarnowskiego. To główne zadanie Chóru wpływa na dobór jego repertuaru, który tworzą zarówno utwory wykorzystywane podczas liturgii, jak i wykonywane podczas koncertów; śpiewy gregoriańskie i wielogłosowe śpiewy religijne wszystkich epok stylistycznych, od renesansu do współczesności. Ponad 180 utworów wykonywanych przez Chór zostało zarejestrowanych na kasetach magnetofonowych i 7-miu płytach CD (w przygotowaniu jest kolejna).

Zapraszamy do wspólnej przygody chłopców z klas II, III i IV szkół podstawowych, którzy chcieliby dołączyć do naszej rodziny chóralnej. Chętnych prosimy o kontakt z dyrygentem.

Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. infułata Adama Kokoszki, oraz wysłuchania filmu z fragmentami utworów wykonywanych podczas jubileuszu.

Ostatnio zmieniany wtorek, 15 czerwiec 2021 09:58