wtorek, 24 sierpień 2021 12:31

Nabożeństwo pokutne na szlaku 39.PPT

Napisane przez Ewa Biedroń/Radio RDN
Nabożeństwo pokutne na szlaku 39.PPT Redakcja PPT

Pielgrzymi są coraz bliżej Jasnej Góry. W Trzebniowie uczestnicy 39.PPT przeżyli nabożeństwo pokutne. Księża przepraszali wiernych, a świeccy duchownych.

Jesteśmy jedną rodziną – mówił rekolekcjonista ks. Michał Dąbrówka.

- Za każdym razem Ojcze, kiedy gromadzisz nas na Eucharystii uświadamiasz nam, że jesteśmy braćmi i siostrami, że nie jesteśmy ludźmi anonimowymi, ale stajemy się jedną rodziną – podkreślił.

Księża przepraszali wiernych m.in. za pospieszne sprawowanie Mszy św., za niedbale przygotowane kazania i katechezy, za traktowanie wiernych bez życzliwości, za zło wyrządzone przez duchownych w Kościele. Świeccy natomiast przepraszali osoby duchowne za wydawanie pochopnych sądów, za obojętność,  brak zaangażowania w parafiach, za brak modlitwy i szacunku dla duchownych i także za to, że nie bronią ich, kiedy są oni niesłusznie obrażani.

Jak nabożeństwo przeżyli pielgrzymi?

- Była bardzo wzniosła atmosfera mimo że jest deszcz. Przemówił do mnie dialog między księżmi a świeckimi. To było bardzo wzruszające. Pierwszy raz w czymś takim uczestniczyłam. Padły ważne słowa. Powinniśmy umieć siebie przepraszać i dostrzegać swoje błędy w życiu – mówią pątnicy.

Mszy św. w Trzebniowie przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.

- Wszyscy, którzy tworzymy Kościół jesteśmy ludźmi grzesznymi – powiedział biskup w rozmowie z radiem RDN .

- Jest taka pokusa, żeby ogólnie mówić, że  jesteśmy grzeszni i nie wyliczać grzechów i nie być konkretnym. Tutaj padły konkrety. To uświadomiło nam kapłanom, że jesteśmy grzeszni i te grzechy mają swoje imiona i za te grzechy przepraszamy. Wierni świeccy też uświadomili sobie, że w relacji do kapłanów również są grzesznikami i są konkretne grzechy, które ranią Kościół – dodaje.

W homilii ks. Michał Dąbrówka przybliżał kolejne części Mszy św. a tym razem mówił o Komunii świętej.

- W Komunii św. Jezus przychodzi do nas jako Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Każdy, kto jednoczy się z Nim otrzymuje szczególną siłę do walki z grzechem. Jeżeli zmagasz się z grzechem to nie uciekaj od Komunii św., ale uciekaj się do Komunii – podkreślił rekolekcjonista.

Ks. Dąbrówka dodał, że na drodze pojednania nie może zabraknąć częstej spowiedzi świętej.

Podczas liturgii proboszcz parafii w Trzebniowie otrzymał relikwie bł. Karoliny.

W ósmym dniu na szlaku są grupy nr 11, 12 i 13. Pielgrzymi idą do miejscowości Żuraw. Do przejścia mają 22 km.

Ostatnio zmieniany czwartek, 26 sierpień 2021 07:15