niedziela, 19 wrzesień 2021 11:19

Bp Andrzej Jeż modlił się na Jasnej Górze z ludźmi pracy

Napisane przez Redakcja/Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews
Bp Andrzej Jeż modlił się na Jasnej Górze z ludźmi pracy Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Biskup tarnowski Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. w sobotę podczas 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Oprócz przedstawicieli świata pracy uczestniczyli w niej zgromadzeni na V „Męskim Oblężeniu Jasnej Góry”.

W homilii bp Jeż przypomniał niezłomne postawy bł. Prymasa Tysiąclecia i bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. - Potrzeba ludzi sprawiedliwych i prawych. Ich nie da się zabić, bo oni żyją w Bogu, świecą mocą Jego światła przez kolejne pokolenia – zauważył kaznodzieja.

Biskup tarnowski zwrócił uwagę, że postawy wierności Bogu i Jego prawu są dziś w świecie potrzebne, ponieważ toczy się walkę z fundamentalnymi prawdami chrześcijaństwa. – Jesteśmy w taki czy inny sposób pod naciskiem bezbożnych, którzy kuszą obietnicami lepszego życia, ale za cenę bycia narzędziem w ich ręku – diagnozował biskup.

Kaznodzieja mówił zgromadzonym, by codzienna praca była drogą ku zbawieniu, „ku ciągłemu doskonaleniu się, żeby swoja sprawiedliwością, prawością i sumiennością wsławiać się przede wszystkim w oczach Boga”.

- Przez wstawiennictwo Bogarodzicy Maryi, Patronki Ludzi Pracy, modlimy się o zachowanie miejsc pracy, o sprawiedliwość społeczną, o ustanie pandemii, z powodu której wielu ludzi straciło możliwość utrzymywania siebie i swych rodzin – prosił bp Jeż.

39. Pielgrzymka Ludzi Pracy potrwa do niedzieli i przebiega pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy”. Uczestniczą w niej przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”.

Pielgrzymka zawsze jest modlitwą za Ojczyznę, po beatyfikacji ks. Jerzego prośbą o jego rychłą kanonizację a w tym roku także wspomnieniem tragicznych wydarzeń stanu wojennego sprzed 40 lat.

Na wałach jasnogórskich jest już także wystawa przygotowana przez NSZZ „Solidarność”, prezentująca fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym solidarnościowym ruchem związkowym.

Zdjęcia przedstawiają go podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, na Mszach św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku i na Wałach Jasnogórskich czy podczas spotkań z robotnikami Stoczni Gdańskiej.

W pielgrzymce tradycyjnie wezmą udział przedstawiciele rodziny bł. ks. Popiełuszki.

Obecne będą jego relikwie, obraz Matki Bożej Robotników i mała replika nowohuckiego krzyża, które peregrynują po Polsce, ostatnio po diec. tarnowskiej i arch. krakowskiej.

Organizatorem tegorocznej pielgrzymki jest Region Małopolski NSZZ „Solidarność”.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 wrzesień 2021 17:44