czwartek, 19 czerwiec 2014 15:56

Bp Jeż: adorujmy Boga, a nie pracę, czy ludzi VIDEO

oltarzBC

Zapraszamy do obejrzenia najnowszej relacji filmowej z Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Tarnowie. Adorujmy Boga, a nie pracę, czy ludzi, którzy często na to nie zasługują - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas Mszy św. odprawionej w Boże Ciało. „ Ten kto klęka przed Jezusem, nie może i nie powinien korzyć się przed żadną władzą ziemską, bez względu na jej siłę” - dodał w homilii biskup diecezjalny.

Obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zgromadziły tłumy mieszkańców Tarnowa i okolic.

W homilii bp Jeż prosił wiernych, by karmili się Eucharystią, która jest pokarmem życia. - Dając nam siebie w Eucharystii, Chrystus uwalnia nas od tego, co nas „paraliżuje”, pozwala nam wstać i iść naprzód, czyli pomaga zrobić pierwszy krok, potem następny i w końcu rzeczywiście ruszamy w drogę mocą tego Chleba Życia -dodał kaznodzieja.

Mówiąc też o pokarmie dla ciała, biskup zachęcał rodziny do wspólnych posiłków. Ubolewał, że dzisiejsze „szybkie życie” pozbawia ludzi okazji, by razem zasiąść przy stole, zjeść wspólnie i porozmawiać.

Biskup podkreślił też, że procesja Bożego Ciała uczy nas, że Eucharystia pragnie wyzwolić człowieka z wszelkiego zniechęcenia i rezygnacji, byśmy mogli podnieść się i ponownie wyruszyć w drogę z mocą. „Eucharystia jest sakramentem Boga, który nigdy nie zostawia nas samych w drodze, lecz idzie obok nas i wskazuje nam kierunek. Nie wystarczy bowiem iść naprzód, ale trzeba widzieć, dokąd się idzie!”- powiedział kaznodzieja.

Biskup Tarnowski mówił też o jedności. „Również i tutaj, dziś, nie wybraliśmy sobie osób, z którymi się spotykamy, lecz przyszliśmy i wszyscy razem przebywamy złączeni jedną wiarą, dzieląc jeden Chleb, którym jest Jezus Chrystus. Jesteśmy zjednoczeni bez względu na różnice zawodu, statusu społecznego, idei społecznych i politycznych: otwieramy się na siebie nawzajem. Taka właśnie jedność od samego początku była jedną z cech chrześcijaństwa, urzeczywistniającą się wokół Eucharystii”.

Mszę św. na Placu Katedralnym koncelebrowali biskupi pomocniczy i licznie zgromadzeni kapłani. Po Eucharystii, uroczysta procesja przeszła ulicami miasta do czterech ołtarzy. Szły w niej całe rodziny, dzieci sypiące kwiaty, uczniowie klas drugich, którzy przyjęli Pierwszą Komunię Świętą oraz członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej. W procesji wzięli udział biskupi, księża, siostry zakonne, alumni, rektorzy wyższych uczelni miasta Tarnowa,  profesorowie Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJP II w Krakowie, a także przedstawiciele parlamentu i samorządowcy. Były też osoby należące do ruchów i stowarzyszeń katolickich, rzemieślnicy, Bractwo Kurkowe, Straż Papieska oraz Orkiestra Dęta Zakładów Azotowych.

Wieczorem, Duszpasterstwo Akademickie Tratwa oraz stowarzyszenie „Inicjatywa Młodzi Misjom" zorganizowali koncert dziękczynno-ewangelizacyjny. Podczas spotkania można było wesprzeć tarnowskiego fideidonistę pracującego w Czadzie - ks. Stanisława Worwę.

Zobacz galerię zdjęć z Uroczystości

eb