poniedziałek, 23 czerwiec 2014 11:39

Festiwal Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio"

Napisane przez

FestCHChóry z całej Polski są zaproszone do udziału w Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”. Odbędzie się on 27 września w Tarnowie, ale jeszcze tylko do końca czerwca można się zapisywać.

W Festiwalu mogą uczestniczyć chóry wykonujące religijną muzykę chóralną a cappella.

Są trzy kategorie: zespoły kameralne (do 20 osób), chóry jednorodne (powyżej 20 osób)i chóry mieszane (powyżej 20 osób).

„Chórzyści często stają się kaznodziejami, przekazując swoim śpiewem prawdy wiary, oddając cześć Bogu” - uważa ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.

Obok konkursowych przesłuchań, które będą odbywać się w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, punktem centralnym będzie uroczysta Msza św. w tarnowskiej katedrze, podczas której śpiewy wykonają wspólnie wszystkie chóry biorące udział w Festiwalu.

W jury zasiądą niekwestionowane autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynian-Hałoń – prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając – Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie i prof. dr Jerzy Kurcz – Akademia Muzyczna w Krakowie.

„Celem Festiwalu jest propagowanie i upowszechnianie sakralnej muzyki chóralnej, konsolidacja środowiska chóralnego, wzajemne dzielenie się własnymi doświadczeniami muzycznymi, podnoszenie kultury muzycznej i promocja miasta i regionu Tarnowa na arenie ogólnopolskiej”- dodaje ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.

Każdy chór zobowiązany jest wykonać w układzie wielogłosowym (3 głosy lub więcej) a cappella przynajmniej trzy dowolne utwory religijne z własnego repertuaru zróżnicowane stylistycznie i jeden utwór obowiązkowy, którym jest Kyrie wybrane z dowolnego cyklu mszalnego.

Jury oceniać będzie: intonację, artykulację, ekspresję muzyczną, dobór repertuaru, oraz prezencję chóru podczas występu.

Każdy chór uczestniczący w Festiwalu otrzyma dyplom uczestnictwa. Chóry, które zdobędą pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne. Jury może przyznać dodatkowe trzy wyróżnienia dla chórów diecezji tarnowskiej.

Zgłoszenia do końca czerwca przyjmuje Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów
tel.: 014 63-17-348, kom.: 606 332 134 (od poniedziałku - czwartku: 8.00-12.00).
e-mail: www.muzyka.diecezja.tarnow.pl

eb/DSI