czwartek, 08 wrzesień 2022 10:07

Zmarł śp. Ks. dr Władysław Szczebak

Zmarł śp. Ks. dr Władysław Szczebak – rezydent w parafii Smęgorzów, długoletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz wykładowca historii sztuki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie.

7 września 2022 roku, w wieku 93 lat, w 68. roku kapłaństwa, zmarł śp. Ks. dr Władysław Szczebak – rezydent w parafii Smęgorzów, długoletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz wykładowca historii sztuki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Wprowadzenie ciała śp. Ks. Władysława do kościoła parafialnego w Smęgorzowie w sobotę (10 września) o godz.10.00. Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Smęgorzowie w sobotę (10 września) o godz. 14.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Urodził się 16 września 1929 roku w Smęgorzowie, jako syn Józefa i Marii z domu Dryzno. Egzamin dojrzałości złożył w 1949 roku w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 9 maja 1954 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Bochnia – św. Mikołaja (od 23 września 1954 roku) i Gorlice – Narodzenia NMP (od 20 lipca 1959 roku do 30 września 1962 roku). W latach 1962 - 1968 odbył studia specjalistyczne z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1995 roku uzyskał stopień naukowy doktora.

Od roku 1968 do roku 1980 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a w latach 1968 – 2004 prowadził wykłady z historii sztuki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Od 1968 roku do 1997 roku był dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Ponadto pełnił też obowiązki diecezjalnego konserwatora zabytków, przewodniczącego diecezjalnej Komisji Sztuki Kościelnej, członka Komisji Episkopatu Polski do spraw sztuki sakralnej i sędziego Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Od 2017 roku zamieszkał w parafii Smęgorzów w charakterze rezydenta.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 11 października 1968 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, w dniu 29 grudnia 1971 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto, a w dniu 8 listopada 1992 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.