czwartek, 08 wrzesień 2022 22:15

Nowi kanonicy, rozpoczęcie Tygodnia Maryjnego i drugiego roku nowenny 700-lecia

Napisane przez Beata Malec - Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny
Nowi kanonicy, rozpoczęcie Tygodnia Maryjnego i drugiego roku nowenny 700-lecia Beata Malec - Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny

W uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która jest patronką diecezji tarnowskiej, w katedrze rozpoczął się Tydzień Maryjny, który zakończy się w święto Matki Bożej Bolesnej.

Bazylika katedralna jest Jej sanktuarium. Mszy św. przewodniczył bp Jeż, a koncelebrowali ją wraz z nim abp Henryk Nowacki, księża infułaci, a także m.in. kanonicy kapituły katedralnej, także ci, którzy dzisiaj przed Eucharystią zostali do niej uroczyście włączeni. To: ks. Piotr Cebula, ks. Marcin Kokoszka, ks. Piotr Pasek i ks. Jacek Olszak. Ksiądz Stanisław Garnczarski został powołany na scholastyka tej kapituły.

Biskup podkreślił, że kapituła ma ciągłą, 622-letnią tradycję. Zauważył, że kiedyś prowadziła bardziej widoczną zewnętrznie działalność w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym. - Dzisiaj kanonicy prowadzą życie nieco ukryte w tym aspekcie zewnętrznym, ale bardzo intensywne w wymiarze życia duchowego, liturgicznego i trzeba to podkreślić - w wymiarze eklezjalnym Kościoła. Księża kanonicy podejmują ważne działania na rzecz Kościoła, prowadzą działalność charytatywną, społeczną czy edukacyjną, a przez to wpisują się bardzo mocno w życie duszpasterskie naszej diecezji - mówił biskup.

Ksiądz Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej, a zarazem dziekan kapituły, przypomniał, że wraz z początkiem Tygodnia Maryjnego w katedrze rozpoczyna się także drugi rok nowenny pomyślanej na wzór Wielkiej Nowenny przed milenium chrztu Polski, zainicjowanej przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Tarnowie ufa, że zakończy się ona koronacją cudownej Piety, a w szerszym kontekście jest formą przygotowania do jubileuszu Tarnowa, który w 2030 r. będzie obchodził 700. rocznicę lokacji.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Maryjnego, a zarazem kolejnego roku nowenny są słowa: "Naród wierny łasce". - W nawiązaniu do tego tematu w poszczególne dni tygodnia będziemy dziękowali Bogu za sakramenty święte, przez które nieustannie łaska Boża ożywia i umacnia naszą wiarę, nadzieję i miłość. Dzisiaj dziękujemy za dar sakramentu chrztu - wyjaśniał ks. Nita.

O chrzcie świętym mówił także w kazaniu bp Jeż. - Narodziny Maryi i ofiarowanie Jej w świątyni kieruje nasze myśli ku naszym własnym narodzinom, a także ku temu momentowi, kiedy nasi rodzice przynieśli nas do świątyni, żeby nas ochrzcić i powierzyć Bogu. To właśnie oznacza chrzest - oddajemy Bogu to, co od Niego pochodzi - przypomniał biskup, podkreślając, że dziecko nie jest własnością rodziców, choć dzisiaj wywołuje to sprzeciw niektórych.

Aby przeczytać całość, kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany sobota, 10 wrzesień 2022 10:55