poniedziałek, 14 listopad 2022 07:57

Zmarł śp. ks. Stanisław Celusta – były proboszcz parafii Żurowa, rezydent Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie

13 listopada 2022 roku, w wieku 67 lat życia, w 40 roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Stanisław Celusta – były proboszcz parafii Żurowa, rezydent Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Msza święta w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie we czwartek (17 listopada) o godz. 9.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Łącku we czwartek (17 listopada) o godz. 13.00, po której ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Urodził się 17 września 1955 roku w Łącku, jako syn Ludwika i Marii zd. Sułkowska. Egzamin dojrzałości złożył w 1976 w Krakowie, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 23 maja 1982 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Szerzyny (od 3 sierpnia 1982 roku), Mielec – Ducha Świętego (od 26 czerwca 1984 roku), Czermna (od 17 czerwca 1985 roku), Krużlowa (od 1 sierpnia 1990 roku) oraz Nagoszyn (od 26 sierpnia 1995 roku).

Z dniem 26 września 1996 roku został mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty PM w Żurowej, który pełnił do 18 sierpnia 2007 roku. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego referenta ds. misji w dekanacie Ołpiny.

W latach 2007-2018 mieszkał w parafii Świniarsko w charakterze rezydenta. Od 2018 roku przebywał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1996 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale.