niedziela, 01 styczeń 2023 20:56

Był w Szczepanowie

Napisane przez red. Tarnowski Gość Niedzielny
Był w Szczepanowie fot. arch. parafii Foto Gość

O śmierci papieża seniora poinformowała Stolica Apostolska. Benedykt XVI miał 95 lat. Papież senior odszedł do Pana o godz. 9.34 w klasztorze "Mater ecclesiae" w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej abdykacji w 2013 roku.

Zmarły dzisiaj Benedykt XVI odwiedził jeszcze jako kardynał sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie, gdzie uczestniczył w obchodach 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika jako legat Jana Pawła II.

10 maja 2003 roku celebrował w sanktuarium Mszę św., której przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Homilię wygłosił wówczas prymas Józef Glemp, a prefekt Kongregacji Nauki Wiary zabrał głos na zakończenie wspólnej modlitwy. Kardynał Joseph Ratzinger mówił wówczas: "Św. Stanisław oddał swe życie za wielkie i ważne wartości moralne, za nienaruszalność porządku moralnego, za sprawy Boga i Kościoła. Ojciec św. Jan Paweł II, który już od 25 lat stoi wśród nas, również walczy o wartości moralne, aby te wartości panowały w naszym świecie, bo są one warunkiem zaistnienia sprawiedliwości i pokoju wśród ludzi. Nieustannie podziwiam to, jak Ojciec św. nigdy się nie oszczędza, ale oddaje wszystkie swoje siły dla spraw Boga i człowieka w tym świecie. Mówił czasem, że chce być świecą, która płonie i spala się na Bożą chwałę. Wiem, że wasze seminarium duchowne jest największe w Europie, że ta ziemia cieszy się szczególną miłością św. Stanisława, co przejawia się w tak licznych powołaniach kapłańskich, chyba najliczniejszych w świecie. Mogę tylko was zachęcić, wezwać was, abyście dalej trwali w tej wspaniałej radości wiary, której mogłem tutaj wśród was doświadczyć; abyście dalej dawali Kościołowi w świecie gorliwych i odpowiedzialnych kapłanów i ludzi świeckich."

Aby przeczytać całość i oglądnąć galerię zdjęć z tamtych wydarzeń, kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 styczeń 2023 22:44