czwartek, 23 marzec 2023 21:59

24 marca - Dzień Misjonarzy Męczenników

Napisane przez Redakcja
24 marca - Dzień Misjonarzy Męczenników fot. Beata Malec - Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny

Według informacji zebranych przez agencję Fides w 2022 r. na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy i misjonarek: 12 księży, 1 zakonnik, 3 siostry zakonne, 1 kleryk i 1 osoba świecka.

Najwięcej zginęło w Afryce – 9 osób (7 księży i 2 siostry zakonne), w Ameryce Łacińskiej – 8 osób (4 księży, 1 zakonnik, 1 siostra zakonna, 1 kleryk i 1 osoba świecka). W Azji zamordowano 1 księdza.

W ostatnich latach to właśnie Afryka i Ameryka zamiennie obejmują pierwsze miejsce w tej tragicznej klasyfikacji. Od 2011 do 2021 r. aż 8 razy była to Ameryka i 3 razy (2018, 2019 i 2021) Afryka. Od 2001 do 2021r. zamordowano w sumie 526 misjonarzy.

Coroczny raport Fides od pewnego czasu nie odnosi się jedynie do misjonarzy ad gentes w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale stara się uwzględnić wszystkich katolików zaangażowanych w jakikolwiek sposób w działalność duszpasterską, którzy zginęli w brutalny sposób,  nawet jeśli nie zawsze bezpośrednio w obronie wiary. Dlatego nie używa się określenia „męczennicy”, chyba że jedynie w sensie etymologicznym tego słowa, które oznacza „świadkowie”, żeby nie wkraczać na teren prawnych osądów Kościoła co do ewentualnego męczeństwa niektórych z nich.

Jednocześnie używamy określenia „misjonarz” wobec wszystkich ochrzczonych, będąc świadomi, że „na mocy otrzymanego chrztu każdy członek ludu Bożego stał się uczniem misjonarzem. Każdy ochrzczony, niezależnie od swojej funkcji w Kościele, jest aktywnym podmiotem ewangelizacji”

(EG 120).

Choć niewiele mamy wiadomości na temat życia i okoliczności śmierci tych 18 zamordowanych osób, naszym oczom ukazuje się ich codzienne, proste życie, w bardzo trudnych okolicznościach, nacechowane przemocą, nędzą, brakiem sprawiedliwości i szacunku do ludzkiego

istnienia. Często ten tragiczny los misjonarzy podzieliły również inne towarzyszące im osoby.

Księża zostali zamordowani, gdy szli odprawić Mszę Świętą we wspólnocie, gdzie posługiwali. Byli w drodze po to, by łamać chleb i konsekrować wino, które mogły być pokarmem dla wielu wiernych. Jedna z sióstr zakonnych, lekarka, została zamordowana, gdy ratowała

życie innych osób, pełniąc dyżur w diecezjalnym ośrodku zdrowia. Inna zakonnica została zamordowana w czasie napadu na misję. Zamiast uciekać i chronić swoje życie, z troską poszła sprawdzić, czy dziewczęta mieszkające na misji są bezpieczne.

Świecki współpracownik parafialny został zamordowany w drodze do kościoła, kiedy szedł prowadzić liturgię słowa dla wiernych, bo nie było tam księdza rezydującego w parafii. To świadkowie i misjonarze, którzy oddali życie całkowicie i darmo.

Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2022 napisał: „Uczniowie wezwani są do przeżywania swojego osobistego życia w kluczu misji – są posłani przez Jezusa do świata nie tylko po to, by wypełniać misję, ale przede wszystkim, aby żyć misją, która została im powierzona; nie tylko, aby dawać świadectwo, ale przede wszystkim, aby być świadkami Chrystusa. Istotą misji jest dawanie świadectwa o Chrystusie, to znaczy o Jego życiu, męce, śmierci i zmartwychwstaniu ze względu na Jego miłość do Ojca i rodzaju ludzkiego”.

Tłumaczenie na podstawie agencji Fides z 30 grudnia 2022 r.

Ostatnio zmieniany środa, 29 marzec 2023 11:41