niedziela, 18 październik 2020 18:51

Dzieci utracone spoczęły na cmentarzu w Mościcach

Napisane przez Ewa Biedroń
Dzieci utracone spoczęły na cmentarzu w Mościcach Foto arch. Fundacji Spes

Dzieci, które zmarły przed narodzeniem i zostały pozostawione w tarnowskich szpitalach spoczęły w zbiorowym grobowcu na cmentarzu w Tarnowie Mościcach. Uroczystość odbyła się z okazji obchodzonego kilka dni temu Dnia Dziecka Utraconego.

Był to pogrzeb 87 dzieci. Koszt pochówku został pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa. Zostały również odczytane imiona dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Karteczki z imionami także zostały złożone do grobu.

„Czasami jest to jedyny moment dla rodziców, gdy imiona ich zmarłych dzieci zabrzmią we współczesnym świecie. To bardzo wzruszające chwile. Jest to zarazem symboliczny pogrzeb” - mówi Joanna Sadowska, prezes Fundacji SPES.

Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele w Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

Ks. Artur Ważny, ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej mówił rodzicom po stracie, że mogą żyć w pokoju, jeśli oddadzą Bogu całe swoje życie. Wskazywał, że jeśli odczuwają gniew i pretensje do Boga, to powinni Mu o tym powiedzieć.

„Szczerze mów do Boga, On chce żebyś przyszedł i mówił to, co czujesz. Ważne, żeby wiedzieć, że strata potrzebuje procesu żałoby. Nie można go zakazać, ignorować, trzeba żeby ten proces trwał” - dodał. Ks. Ważny mówił również, że nie można płakać za długo, ale przychodzi moment, że trzeba zacząć żyć.

Dzięki staraniom rodziców, kilka lat temu na cmentarzu powstał grobowiec i Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych, gdzie każdego roku odbywają się pochówki.

- Komitet budowy przekształcił się w Fundację SPES i pojawiają się kolejne inicjatywy, dzięki którym możemy pomagać rodzicom - mówi prezes Joanna Sadowska.

„W tym roku działamy już jako Fundacja. To nam też pozwala działać lepiej i mamy więcej możliwości. Nowością są nasze dyżury w Poradni Rodzinnej przy katedrze. O godzinie 18.00 uczestniczymy w Mszy św. za rodziców po stracie dziecka, później jest dyżur, a następnie wspólny różaniec o 20.30. To wszystko odbywa się w czwarty piątek każdego miesiąca” - dodaje.

Fundacja SPES organizuje także ogólnopolską konferencję online pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym”. Odbędzie się ona 20 października o 16.00.

Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym.​ Rola hospicjum perinatalnego.” Po krótkiej przerwie dr n. med. Agnieszka Stembalska przybliży temat „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu”. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań prelegentom.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie https://fundacjaspes.pl/wydarzenia,id=91 Po wypełnieniu formularza każdy uczestnik otrzyma indywidualny link do spotkania. Konferencja jest bezpłatna.

Ostatnio zmieniany środa, 21 październik 2020 10:09